Manipulace s časem: vlastní chyby hází Babiš na jiné

Jak prezidentský kandidát ve skutečnosti pomáhá a spoléhá na to, že lidé zapomněli.

“Mám rád lidi. Celý život jsem jim pomáhal… Můžu vám slíbit, že to bude stejné, pokud se stanu prezidentem,” zní hlavní motto prezidentské kampaně Andreje Babiše.

Přinášíme proto jeden takový konkrétní příklad pomoci. Ilustruje podstatu jeho politické kariéry: veškerá osobní selhání přehodit na jiné. A spoléhat na to, že lidé zapomněli, kdo tu skoro celou dekádu vládnul.


Bílina…Foto: Úřad města Bílina

Příběhem takové manipulace je Bílina. Severočeské městečko mezi Mostem a Teplicemi, které roky sužují problémy s dvěma sociálně vyloučenými romskými lokalitami. A byl to Andrej Babiš, kdo loni v březnu na své sociální sítě napsal: “Starostka Bíliny napsala loni 15. 12. otevřený dopis premiérovi Fialovi, poslancům a senátorům. Trápí ji problémy s nepřizpůsobivými občany a se vznikem sociálně vyloučených lokalit. Přijel jsem dnes s Alešem Juchelkou do ZŠ Za Chlumem, kde jsou vyloženě nešťastné učitelky.”

Babiš příběh prezentoval jako selhání Fialova kabinetu, který volání Bíliny ignoruje. Jenže vláda Petra Fialy byla jmenována 17.12. V den, kdy starostka a členka ANO Zuzana Schwarz Bařtipánová psala premiérovi, vládl v zemi stále ještě kabinet, jejímž předsedou byl Andrej Babiš. Psala tedy jemu. V Ústeckém kraji je navíc od roku 2020 hejtmanem politik ANO Schiller.

Kdo tedy problém v Bílině neřešil?

Babiš navíc o problému moc dobře a dlouho věděl, Bílinu dokonce speciálně kvůli tomu v roce 2020 navštívil. Před dvěma lety k tomu na Twitter napsal následující hlášení: “Dnes 7.20, ZŠ Za Chlumem, Bílina. „Každé ráno si říkám, jaké mám štěstí, že moji kolegové, učitelé dorazili do práce,“ řekla mi ředitelka Barbora Schneiderová. Co ji trápí? Problémy se sociálně slabými.”

A pokračoval, že návrhy řešení od paní ředitelky si jeho – také přítomný — ministr školství Robert Plaga pečlivě zapsal. “Něco už má v chystané novele školského zákona, něco chci řešit na koalici s ministryní sociálních věcí. A těch úkolů je hodně.”

A výsledek? V praxi Andrej Babiš neudělal nic. “Jednání s Babišem ale k ničemu nevedly. „Ze strany pana premiéra byla přislíbena pomoc s řešením. Bohužel většina návrhů nebyla dotažena do konce a naplněna,“ uvedla starostka Bařtipánová. K problémům Bíliny se dnes šéf Hnutí Ano Andrej Babiš nezná. Na otázku, jak se v posledních čtyřech letech angažoval na řešení zdejší tíživé situace si nenašel čas ani za tři týdny,” popsal situaci před rokem web Náš region.

A dodal tehdy, že Babišova starostka Bařtipánová je jednou z mála na Ústecku, kdo nespolupracuje se specializovanou Agenturou pro sociální začleňování.

V Bílině – tak jako v řadě jiných měst – Babišovi jeho manipulace s časem vychází. Navzdory výše popsanému i tentokrát dali místní občané v Bílině hlas v prvním kole prezidentské volby Andreji Babišovi. Získal 60,80 procent hlasů, Petr Pavel 21,72. Parlamentní volby tu také vyhrál Babiš, naposledy se ziskem 43 procent. A hned u několika voleb policie prověřovala podezření z kupčení s hlasy.

Zdroj náhledové foto: Úřad města Bílina

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email