© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Redaktor Seznam Zprávy Vojtěch Blažek zveřejnil, že manžel hejtmanky Jaroslavy Jermanové-Pokorné používá její služební auto na cesty do svého kadeřnického salonu. Popsal tak klasické zneužívání veřejných prostředků k soukromým účelům rodinných příslušníků politika. Manžel Jermanové nyní novináře udal na policii pro údajný stalking. Práce redaktora na kauze přitom nijak nevybočila ze standardů novinářské práce.
Tento týden musel redaktor Blažek na policii, aby vypovídal, jak to bylo s jeho články o využívání služebního superbu Jermanové. Trestní oznámení na něj podal právě manžel političky, který vozidlo využíval ke svým vlastním soukromým cestám do práce.
“Manžel hejtmanky z hnutí ANO tvrdí, že se reportér dopustil nebezpečného pronásledování, tedy takzvaného stalkingu, když zdokumentoval svá zjištění, jaké si nejvýše postavená středočeská politička zařídila výhody plynoucí z veřejné funkce. Reportér Vojtěch Blažek už kvůli tomu v pondělí vypovídal na policii. Odmítl, že by jeho práce vybočila z běžných novinářských postupů,” zveřejnily dnes Seznam Zprávy.
Redakce Neovlivní.cz detailně prozkoumala všechny Blažkovy reportáže o kauze a výsledek auditu je jednoznačný: o žádný stalking nejde.
“Jde o zcela standardní práci novináře. Úplně stejně postupovala řada jiných reportérů v obdobných kauzách, kdy monitorovala, jak politici a jejich rodiny využívají benefitů plynoucích z jejich funkce,” uvedla k případu šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková.
“Před lety jsme například zpracovávali téma majetků politiků, kdy jsme také obcházeli jejich domy, byty a další nemovitosti. Stejně tak jsme sledovali, jakými auty jezdí a zda využívají jejich rodiny služební vozy. Nikdo to za stalking nepovažoval, politici musejí strpět větší narušení soukromí než “obyčejní smrtelníci”. Mimo jiné právě proto, že využívají naše peníze,” dodala Slonková, která postup manžela Jermanové považuje za zastrašování novinářů.
Stalking je totiž trestný čin s horní sazbou až čtyř let vězení, kdy je vystaven této hrozbě samotný novinář. Naopak u občanskoprávních sporů nese odpovědnost za postup novináře redakce. Jenomže v případě žaloby musí politik sáhnout do peněženky: zaplatit právníka na sepsání žaloby, případné soudní poplatky a podobně. Pokud případ přehodí na policii, neplatí nic a vyšetřování novinářů zaplatí daňový poplatník.
V poslední době jde o několikátý případ, kdy lidé spojení s hnutím ANO poštvali na novináře policii. Na jaře vystoupili se stejným oznámením tři novináři Janek Kroupa, Jaroslav Kmenta a Sabina Slonková, kteří se stali terčem vyšetřování a výslechů.
Všichni tři kvůli kauzám spojeným s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Novináři byli předvolaní na výslechy na policii a Generální inspekci bezpečnostních sborů, otázky směřovaly k odhalení jejich zdrojů a ve hře byly i odposlechy jejich telefonů. Proti vyšetřování se novináři ohradili ve společném prohlášení.