Mapa střetu zájmů AB – Byznys

V posledním týdnu zesílila kritika Andreje Babiše kvůli konfliktu jeho zájmů politika-byznysmena-mediálního magnáta. Vicepremiér čelil ve Sněmovně atakům kvůli zákonu o biopalivech. Deník Neovlivní.cz nadto přinesl zjištění, že soukromý byznys vicepremiéra sponzorují státní firmy. A připravil Mapu střetu zájmů Andreje Babiše po jednotlivých oblastech.

BYZNYS

Andrej Babiš z titulu funkce ministra financí nastavuje legislativní a daňová pravidla, která následně prospívají jeho vlastnímu koncernu Agrofert. Jde o biopaliva, elektronické pokladny či daňová zatížení.

Biopaliva

Babiš připravil vládní novelu zákona o úlevách na daních pro biopaliva. Jeho Agrofert je přitom největším výrobcem biopaliv v Česku. Podle týdeníku Respekt, který citoval odhady odborníků z petrolejářské branže, se díky zákonů může zvýšit profit Babišových fabrik celkem o dvě až tři miliardy korun za příštích pět let.
Sám ministr mluví “jen” o desítkách milionů. “Mně je to úplně jedno, jestli tady podpora bude nebo ne,” tvrdí Babiš.

Elektronické registrační pokladny

Ministerstvo financí prosazuje nejpřísnější verzi zákona, který uloží podnikatelům povinnost mít elektronickou registrační pokladnu. Tedy i drobným obchůdkům, živnostníkům a řemeslníkům, což dříve Babiš odmítal. Zákon by mohl začít platit už od 1. ledna 2016. Ministerstvo podle oficiálního prohlášení podlehlo podnikatelským svazům, které odmítají, aby museli povinnosti plnit jen někteří. Jde především o Svaz obchodu a cestovní ruchu: lobbistickou skupinu potravinářských řetězců. Mezi jeho šedesáti členy nechybí žádný z nich. A právě potravinářské řetězce jsou důležitým obchodním partnerem potravinářské divize Babišova Agrofertu.

Daně

Sociální demokracie dlouhodobě tlačí na svého koaličního partnera – Babišovo ANO -, aby přistoupilo na zvýšení firemních daní. Nejčastěji se mluví o nárůstu o dvě procenta, tedy ze současných 19 na 21 procent. Na novelu by logicky nejvíce doplatily největší společnosti, tedy i Agrofert. Babiš to ale odmítá s tím, že pokud bude chtít ČSSD zvyšovat daně firmám a bankám, bude si muset hledat jiného vládního partnera.

Kapitálový trh

Ministerstvo financí je regulátorem i účastníkem kapitálového trhu. Pro banky je proto důležitým partnerem. Babišův Agrofert je ale zároveň velkým klientem bank, splácí řadu obřích úvěrů.

Dotace

Agrofert je jako zemědělský koncern velkým příjemcem státních dotací. Některé čerpá ze zákona podle velikosti zemědělské půdy, jiné rozdělují ministerští úředníci. Třeba ministerstva životního prostředí, jemuž šéfuje někdejší manažer Agrofertu a Babišův stranický podřízený Richard Brabec.
Ministerstvo financí i životního prostředí navíc správné čerpání některých dotací kontrolují.