Mapa střetu zájmů AB – Zdravotnictví

V posledních týdnech zesílila kritika Andreje Babiše kvůli konfliktu jeho zájmů politika-byznysmena-mediálního magnáta. Deník Neovlivní.cz nejnověji přinesl zjištění, že soukromý byznys vicepremiéra sponzorují státní firmy. A připravil Mapu střetu zájmů Andreje Babiše po jednotlivých oblastech.

ZDRAVOTNICTVÍ

Investiční fond Hartenberg Holding, který založil Babiš společně s bývalým členem vedení Penty Jozefem Janovem, v posledním roce mohutně investuje v oblasti zdravotnictví. Ministr financí má přitom kompetence a páky i v této oblasti.

Kontroly pojišťoven

  • Babiš nejdříve koupil firmy Reprofit International a GynCentrum, které provozují kliniky v gynekologii a reprodukční medicíně, poté i klinické centrum Iscare. I tato klinika se zabývá reprodukční medicínou, léčbou obezity, chorobami zažívacího traktu či plastickou chirurgií.
  • Babišův podnikatelský úspěch ve zdravotnictví je závislý mimo jiné na vstřícnosti pojišťoven. Pokud má zdravotnické zařízení dobré, tedy výhodné smlouvy s pojišťovnami, může být ziskové.
  • Pojišťovny mají naopak dobrý důvod, proč být vstřícné k Babišovi. Ten má totiž jako ministr financí kontrolní pravomoci vůči pojišťovnám. Může jim tedy značně znepříjemnit život.
  •  A podle chystaného nového zákona o veřejném zdravotním pojištění kontrolní pravomoci ministerstva ještě posílí.

Zdravotnická data

  • Ministerstvo financí získalo od zdravotních pojišťoven databázi údajů o nákladech nemocnic a srovnání úhrad. Data údajně využilo k podrobné analýze, za co a kolik se v nemocnicích utrácí. Ministerstvo prezentovalo například zjištění, že pojišťovny platily za prostředky pro kardiaky víc, než musely.
  • Data ale mohou teoreticky sloužit i k něčemu jinému: k podrobnému zmapování finanční situace jednotlivých nemocnic, jejich silných a slabých stránek, příjmů a podobně. Zkrátka je to ekonomická mapa české lůžkové péče, kterou ocení každý, kdo chce investovat ve zdravotnictví.