Mapa vlivu Ústecka: Návrat starých pořádků. I kmotři jsou zpět

Po loňských komunálních volbách to vypadalo, že minimálně v některých klíčových městech v severních Čechách se mapa vlivu začíná výrazně přepisovat. Stačilo pár měsíců a je jasné, že stoupenci starých pořádků mají znovu navrch. Co tedy vyplynulo z mapování serveru Neovlivní.cz? Kdo ovládá sever?

Alexandr Novák a Patrik Oulický. Dva symboly kmotrovské tuzemské politiky, o nichž se mělo za to, že jejich éra uvězněním prvního a odchodem z ODS u druhého skončila, se vracejí na scénu. Z pátrání deníku Neovlivní.cz vyplývá, že jejich původní plány stáhnout se z republiky, o nichž se před lety psalo, vzaly za své.

A potvrzují to i místní protikorupční aktivisté i politici. “Jsou zpět, jen nejsou tolik vidět a částečně změnili své zaměření. Oulický se například přešaltoval na byznys kolem vody. Umí se zkrátka dohodnout s každým,” říká dlouholetý severočeský aktivista a bývalý poslanec Tomáš Jarolím. “Oba přišli na to, že jim půda pod nohama není tak horká, jak se ještě před pár lety zdálo. Předčasné propuštění Nováka z vězení je v tom jen utvrdilo.”

Stejně mluví i Martin Hausenblas z hnutí PRO! Ústí, kterého do vrcholové regionální politiky vynesla touha Severočechů po změně. “Od doby, kdy tu neomezeně vládli Novák s Oulickým, se svět sice přece jen změnil, je ale zcela evidentní, že vliv pořád mají. Ovlivňují to tu ve skrytu. Tady na severu totiž není rozdíl mezi komunisty, odeesáky či sociálními demokraty. V politice jsou tu lidé, kteří si sice občas jdou po krku, ale nakonec se vždycky dohodnou. O sférách vlivu, i o tom, jak co bude,” odkrývá místní poměry Hausenblas, který byl osm měsíců náměstkem ústeckého primátora.

Novák s Oulickým sice změnili metody, co však nezměnili, je snaha zůstat stranou zájmu médií. Za Alexandra Nováka žádost o rozhovor odmítl jeho advokát Jan Růžek, na stejnou žádost nereagoval ani Oulický.

20 mocných ze severu

Koláž: Neo
• Připravili jsme pro vás žebříček dvaceti nejvlivnějších lidí v Ústeckém kraji. A začínáme od konce.
Druhou desítku mocných Ústeckého kraje naleznete zde ».

Nebýt vidět, to je ostatně teď to klíčové, o co se v Ústeckém kraji snaží ti, kteří svého vlivu nevyužívají pro “veřejné blaho”. Do značné míry se na tom podepsala poprava místního socialistického bosse a partnera bývalé hejtmanky Romana Housky. “Jeho” klika sice po odchodu Jany Vaňhové z křesla hejtmanky oslabila, přesto se její členové do první dvacítky nejvlivnějších lidí Ústeckého kraje dostali. Mimochodem – i proto, že za nimi stojí výše zmiňovaní kmotři Novák s Oulickým.

Během mapování Neovlivní.cz přišla z ústecké radnice rovněž první znepokojivá zpráva o tom, jak si v regionech vede nováček komunální politiky hnutí ANO. Byli to právě jeho členové, kdo v červnu “popravili” svého vlastního primátora a rozmetali koalici, která ve městě vznikla jako reakce na dlouholetou kmotrovskou politiku. K moci se pak zpátky dostali politici, které občané ve vedení města nechtěli.

“Ústí nad Labem je unikát v tom, že roky fungovalo jako jakási laboratoř. Vyvinula se tu spousta mafiánských praktik, které se pak úspěšně aplikovaly i jinde. A změna poměrů je tu neobyčejně těžká,” podotýká Martin Hausenblas, kterého z postu prvního náměstka smetl právě převrat v režii členů ANO.

Sever Čech ale nejsou jen lidé, kteří svůj vliv využívají čistě pro sebe. I tady jsou osobnosti, které dávají naději. Najdete je v mapě vlivu deníku Neovlivní.cz ».