Markéta Pekarová. Proč se nestane novou Čaputovou

Je mladá, hezká a vzdělaná. Je hladová po vítězství, přiměřená loktařka, která současně vyznává demokratické hodnoty a má slabost pro humanitární organizace. To srovnání se nabízí, přesto se Markéta Pekarová Adamová českou Zuzanou Čaputovou nestane. Proč?

Pro spoustu politiků platí, že jejich mediální obraz neodpovídá tomu, jací ve skutečnosti jsou. Jinak působí na tiskových konferencích, z televizních obrazovek a při oficiálních rozhovorech a jako zcela jiní lidé s vámi mluví v soukromí.


Foto: TOP 09

Šéfka vládní TOP 09 a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová mezi ně patří. Dlouhodobě vévodí žebříčkům nejméně oblíbených politiků. Václav Klaus o ní říká, že jí z „očí čiší zlo“.

Jenže když s ní mluvíte mezi čtyřma očima a dostane se do rozpoložení, že není neustále ve střehu, odkud to přiletí, sedí proti vám úplně jiný člověk. Po aroganci, kterou jí kritici vyčítají, ani stopy. Milá osoba, jejíž slova o motivaci, proč setrvává v politice, jsou uvěřitelná.

„Nebojím se o sebe, ale mám pocit odpovědnosti. Nechci, aby to tady blbě skončilo. Bojím se, že máme našlápnuto stát se Slovenskem,“ říká během rozhovoru s Neovlivní.cz.

V čele TOP 09, kterou v roce 2009 zakládal Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem, stojí Markéta Pekarová Adamová už podruhé. Vytáhnout preference partaje se jí ale dlouhodobě nedaří.

Nejnověji se na voličské důvěře podepsala zpackaná výměna ministryně pro vědu Heleny Langšádlové.

Proč to celé nefunguje?

FAKT TO NEMÁ LEHKÉ

Autorku tohoto textu nelze podezřívat ze sympatií k halasnému feminismu, přesto je třeba objektivně uznat, že Markéta Pekarová Adamová má první handicap právě proto, že je žena. A vypadá, jak vypadá.

V éře zhrubnutí sociálních sítí a sílící nenávisti k lidem ve veřejném prostoru je Pekarová Adamová hlavním terčem frustrovaných jedinců. A nejen jich. Občas přitopí pod kotel i bývalí političtí lídři Václav Klaus, Miloš Zeman či Jiří Paroubek. Jako by nemohli vydýchat, že se po jejich hloupých výrocích nezhroutí, a naopak jim to vrátí v jejich vlastním stylu.

Jako když třeba reagovala na Klause slovy: „Václav Klaus? A to je kdo? To jsou zlá, nepěkná slovíčka, která si budu muset podtrhnout nesouhlasnou vlnovkou.“

Jiří Paroubek jí zase vyčítal vizáž, za kterou podle jeho měřítek utrácí velké peníze. „Jiří Paroubek ještě existuje?“ opáčila Pekarová Adamová.

Se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Foto: TOP 09

Bývalý premiér a lídr socialistů si přitom ještě musí moc dobře pamatovat, jak to coby levicový předák slíznul po křtu dcery Margarity; nemluvně mělo obuté botičky od Diora.

Ve skutečnosti je to tak, že jestli něco všichni tři zmínění pánové nesnášejí, pak je to, když se jim někdo okatě vysmívá a používá stejné zbraně. Zvlášť žena.

„Ačkoli máme tendenci to brát jako klišé, vážně to nemá jednoduché. Navíc nemá jako třeba Alena Schillerová někoho, kdo by jí kryl záda. Nestojí za ní žádný Babiš ani Kalousek, který by oponenty srovnal,“ říká expert na politický marketing Petros Michopulos.

TO ON JÍ ŘÍDÍ

Straničtí oponenti ale nesouhlasí. Naopak tvrdí, že Markéta Pekarová Adamová v zádech někoho má, a právě proto nejedná jako samostatná jednotka. Veřejně o tom ale mluví jen ti, co partaj opustili. Straníci trvali v rozhovorech s redakcí na anonymitě. Na jednom jméně se nicméně shodují.

Kdo podle nich řídí kroky předsedkyně vládní TOP 09? A co jí skutečně brání překročit svůj stín a stát se všeobecně respektovanou osobností? Detaily přináší aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email