© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Kabinet Bohuslava Sobotky si do programového prohlášení vetkl plán posílat alimenty za rodiče-neplatiče. Koncept zálohovaného výživného už ministryně Marksová poslala před pár dny na koaliční radu. Ovšem s variantním řešením. Ráda by prosadila, aby stát začal přispívat všem chudým rodinám.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová chystá návrat něčeho, čím v minulosti býval sociální příplatek pro rodiny s dětmi. Dávka, jejíž vyplácení zastavil její předchůdce v Nečasově vládě Jaromír Drábek.
V kostce by šlo o to, že by stát posílal všem rodinám s dětmi od určité příjmové hranice příspěvek.
“Je to teprve deset dní stará úvaha, takže propočet, o jaké objemu peněz mluvíme, ještě nemáme. Víme ale, že v České republice je asi 140 tisíc rozvedených rodičů s dětmi, z toho 35 tisíc pobírá příspěvek na živobytí a 14 tisíc doplatek na bydlení – nemalá část těchto rodin tedy prokazatelně trpí chudobou,” uvedla Marksová během profilového rozhovoru, který poskytla redakci Neovlivní.cz.
Návrh na tyto dávky přidali její úředníci do materiálu k zálohovanému výživnému, který už odešel na koaliční radu. “Nově obsahuje i tuto část. Že tedy je buďto plán a) se zálohovaným výživným, anebo b) tato alternativní cesta,” upřesnila Marksová.
Na návrzích její úřad spolupracoval s ministerstvem spravedlnosti.
» Celý rozhovor s Michaelou Marksovou si můžete přečíst zde ». |
Ministryně během rozhovor pro Neovlivní.cz do detailu popsala, jak se od plánu, aby stát suploval rozvedeným rodičům ex-partnera neplatiče, dostala k návrhu podpory všech chudých rodin s dětmi:
“Když jsme se ponořili do příprav návrhu zálohovaného výživného, postupně nám začalo vycházet, zda je systém náhradního výživného spravedlivý. Je fér pomoci rodiči, kterému partner neplatí. Ale: je fér nepomáhat stejným způsobem rodině, která je sice celá a oba rodiče pracují, jenže jsou na minimální mzdě a ve výsledku mají třeba méně peněz než rodič-samoživitel?
Začali jsme to počítat, ale naráželi jsme na spoustu problémů. Typově: Máte matku-samoživitelku, otec neplatí, má dítě a dostává dávky v hmotné nouzi. My jí pošleme zálohované výživné. Její příjem se tím zvýší a ona přijde o dávku v hmotné nouzi. Díky stovce navíc může ztratit i několik tisíc korun. Stát jí na jedné straně něco pošle a na druhé straně sebere. Akorát si zvýší administrativu a pro danou ženu to není žádná pomoc.
Čili jsme si v naší skupině řekli: Nebudeme zálohované výživné počítat do celkového příjmu domácnosti. Jenže – když máte rodiče, kterému expartner alimenty normálně posílá, tak jemu se tyto alimenty do příjmu započítávají. To také není spravedlivé. A pak jsou tu ty nízkopříjmové rodiny, které by si také zasloužily pomoc. A ani těm by se určitá částka dávky neměla započítávat do příjmů.
Tímto myšlenkovým pochodem jsme dospěli k tomu, že bude smysluplnější posílit rodiny s dětmi – všechny, od určité příjmové hranice.”