Marksová posílá policii na Babišovu spolupracovnici

Ministerstvo práce a sociálních věcí podalo trestní oznámení kvůli podezřelému nákupu centrálního sídla Úřadu práce na pražské Letné. Svým krokem tak současně vystavilo do nepříjemné pozice ministra financí Andreje Babiše, který si do širšího vedení svého resortu vybral Marii Bílkovou, jež z pozice tehdejší ředitelky Úřadu práce nese za transakci odpovědnost.

Ministryně Michaela Marksová Tominová (ČSSD) nechce detaily trestního oznámení komentovat. Její úřad pouze na dotaz Neovlivní.cz potvrdil, že trestní oznámení v minulých dnech padlo.

“Ministerstvo práce a sociálních věcí na základě interního auditu podalo trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti se zajištěním financování, koupě a rekonstrukce sídla generálního ředitelství Úřadu práce České republiky. MPSV se v průběhu vyšetřování podaného trestního oznámení nemůže vyjadřovat k jakýmkoliv skutečnostem, které by mohly toto vyšetřování ovlivnit nebo ohrozit,” uvedl šéf komunikace ministerstva Petr Habáň.

Trestní oznámení sice padlo tento týden, kořeny transakce s budovou, v níž původně sídlil mediální dům Zdeňka Bakaly Economia, sahají až do éry Rusnokovy přechodné vlády. Kabinet – ač v demisi – schválil nákup domu na Letné za 300 milionů korun. Stát ji bez výběrového řízení koupil od firmy Alkatria s anonymními vlastníky, která ji původně od Economie koupila za 140 milionů.

Audit ministerstva práce následně vyčíslil vzniklou škodu na 185 milionů korun. Z celkových 299 milionů totiž měla původně 233 milionů zaplatit Evropská unie. Brusel ale nakonec kvůli pochybením státu při nákupu proplatil jen 48 milionů.

Marie Bílková – bývalá šéfka Úřadu práce a dnešní ředitelka odboru Babišova resortu – jakákoli pochybení od počátku odmítá. “Úřad práce nakoupil budovu na základě ceny tak, jak má být stanovena podle našich právních předpisů. Ta pravidla jsou poměrně přísná,” uvedla již dříve Bílková, která se ohledně ceny odvolává na znalecké posudky.

Bílková musela post šéfky Úřadu práce opustit loni po nástupu Marksové Tominové na ministerstvo. Letos zkraje roku přišla na finance, kde už minulosti působila. Andrej Babiš jí svěřil odbor 14, který má na starost financování kapitol státního rozpočtu.