Marksová vybíjenou ustála. Končí Němeček a Dienstbier, přichází “kulich” Ludvík a “bijec” Chvojka

Přesně týden od okamžiku, kdy premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že na propad strany u voličů bude reagovat výměnou některých ministrů, potvrdil dvě ze tří jmen, která se skloňovala. Jak z kraje týdne zveřejnil » deník Neovlivní.cz, ve vládě končí ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček. Třetí jméno, které měl podle poznatků redakce Sobotka původně v bloku, situaci ustálo: ministryně práce Michaela Marksová pokračuje.

Místo Jiřího Dienstbiera, ministra pro lidská práva a legislativu, poslanec ČSSD Jan Chvojka. Dosud se ve Sněmovně projevoval jako vrchní “bijec” Andreje Babiše, který se podílel na přípravě zákonů omezujících soukromý byznys šéfa hnutí ANO. Veřejně jej pranýřoval za kauzu Čapí hnízdo (typově: “Použil své děti, aby se dostal k penězům.”). A spolupracoval na již schváleném zákoně o střetu zájmů přezdívanému Lex Babiš, který počítá s tím, že člen vlády napříště nesmí vlastnit média. A současně, že ty společnosti, v nichž některý z ministerského týmu vlastní alespoň čtvrtinu, se nesmějí ucházet o veřejné zakázky (popsali jsme zde »).

Místo Svatopluka Němečka, ministra zdravotnictví, dlouholetý ředitel Fakultní nemocnice Motol v Praze, který do obecného povědomí zanesl termín lékařů pro VIP pacienty. To když před časem unikla nahrávka ze školení motolských zaměstnanců, ve které prominentní marody označil Ludvík za “kulichy”.

Exkluzivně za kulisy kabinetu:

» Zpráva o vládní sebedestrukci, 1. díl: Jak to celé začalo
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 2. díl: Kdo komu pije krev
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 3. díl: Co bude dál?

Tak vypadá půdorys změn kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky, které v pátek odpoledne ministerský předseda oznámil na mimořádné tiskové konferenci.

O změnách již informoval telefonicky prezidenta Miloše Zemana; v neděli se s ním má sejít a doručit mu konkrétní návrhy. “Personální změny jsou dvě. Navrhuji, aby byl odvolán ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a na jeho místo přišel pan Miroslav Ludvík. Působí šestnáct let jako ředitel FN v Motole, je to ekonom a člověk, který může pomoci v tlaku na to, aby zdravotnictví bylo efektivní a dostupné. A jeho hlavním úkolem bude, aby zabránil privatizaci veřejného zdravotnictví,” řekl Sobotka. “Druhá změna se týká ministra Dienstbiera.”

Sobotka vypíchl, že se v uplynulých dnech sešel se všemi ministry a členy vedení sociální demokracie. Rozhovory, které s nimi vedl, označil za “velmi otevřené a někdy velmi tvrdé”.

“Některé skončily tím, že jsme se domluvili na další spolupráci. Některé tím, že jsme se domluvili, že vládní spolupráce skončí,” řekl premiér. Podle zjištění Neovlivní.cz je prvním případem právě ministryně práce Michaela Marksová, které Sobotka vyčítal zejména to, jakým způsobem prodává – či spíše neprodává – úspěchy ČSSD v sociální oblasti.

Právě to, že partaj neumí oslovovat voliče, označil předseda ČSSD za hlavní důvod, proč se rozhodl k výměně svých lidí ve vládě. “Sociální demokracie skončila v krajských volbách na druhém místě a voliči dali jasně najevo, že se musíme změnit. Že musíme změnit komunikaci, dynamiku ve vládě, že se musíme soustředit se na témata, která voliče opravdu zajímají. A která jsou v jejich životě klíčová. Sociální demokracie nemůže být pasivní, nemůže sedět s rukama v klíně, klopit hlavu a nemůže se tvářit, že se vůbec nic nestalo a lze pokračovat dál bez jakýchkoli změn.”

Podotkl, že ví, že jeho krok není obvyklý, protože ministři dosud končili především kvůli různým aférám či tomu, že nezvládali svou agendu. “To není tento případ.”

Změnit chce také nejužší tým v Lidovém domě; avizoval, že na jaře na sjezdu ČSSD čeká tvrdý boj o vedení sociální demokracie.

Boj to jistě bude, jak naznačují vzkazy, které už přes Twitter poslal končící Dienstbier. “Nastal čas přestat s přehnanou zdrženlivostí,” tweetoval. “V ministerské ruské ruletě po mém odvolání volají pučisté z Lán Tejc a Zimola+pražs.mafie-pračka peněz Poche a podvodník Březina. Nová krev?”