Martin Roman po letech promluvil. Stal se ze mě student, řekl kdysi všemocný šéf ČEZ

Je to týden, co se Martin Roman, bývalý generální ředitel energetického gigantu ČEZ, jehož z křesla odstavil nástup Andreje Babiše k moci před třemi lety, znovu ukázal na veřejnosti. Patřil mezi hosty, kteří přišli slavit výročí advokátní kanceláře premiérova přítele Radka Pokorného v pražském Rudolfinu (»). A krátce na to v obsáhlém rozhovoru pro Seznam Zprávy popsal, co vlastně celou dobu dělal a čemu se dnes věnuje. Energetika to není, koníčkem Martina Romana se stalo školství.

V uplynulých třech letech se jméno Martina Romana skloňovalo hlavně v souvislosti s přetahovanou o vliv na soukromých školách PORG. Roman je mecenášem škol s pobočkami v Praze a Ostravě, ovládá správní radu a ze souboje s Václavem Klausem mladším vyšel vítězně.

Foto: Jakub Syrůček, Neo

Martin Roman při příchodu na party Radka Pokorného. Foto: Jakub Syrůček, Neo

PORG ovšem není tím jediným, co jej ve školství zajímá. Jak v úterý uvedl zpravodajský web Seznam Zprávy (externí link zde »), ročně dává kolem deseti milionů korun na Čtení pomáhá. V něm jde o to vrátit nejmladší generaci ke knížkám – dítě, které přečte knihu a stručným testem na internetu prokáže, že ji skutečně zná, získá padesátikorunu. Další filantropickou aktivitou je Nadace Martina Romana, která podporuje vybrané studentské či pedagogické projekty. “Nejnověji se chystá vydávat knihy pro učitele, které jim prý pomohou zlepšit a ulehčit práci,” píše autor zprávy Václav Dolejší.

Roman k tomu získal potřebné vzdělání ve Velké Británii, uplynulé dva roky strávil na pedagogické fakultě University College v Londýně. “Měl jsem tam normální studentský život. S výjimkou, že jsem měl s sebou rodinu, ale chodil jsem s batůžkem,” svěřil se Seznamu. “Dělal jsem řádné magisterské studium. A získal jsem titul, takže jsem MA effecting learning and teaching, magistr efektivního učení a vzdělávání. Byl jsem jediný neučitel v tom ročníku. Studium bylo zakončeno dizertací, kterou jsem napsal na téma, jak nastartovat kontinuální profesní vzdělávání učitelů.”

Autor článku Dolejší připouští, že vzdělávání bylo jediné téma, o kterém byl Martin Roman ochoten mluvit otevřeně. O energetice a éře v ČEZ se bavit nechtěl. “Energetiku dnes sleduju už jen po očku. Je to pro mě dnes už historie. Ten obor se nyní nachází ve velmi komplikované situaci,” uvedl.

Miliardář Roman se vedle oblasti vzdělávání věnuje realitám, známé jsou jeho aktivity ve Špindlerově Mlýně. “Vybral si také pražské sídliště Lužiny, kde jeho manželka Lenka Romanová v roce 2011 koupila staré obchodní centrum a přestavěla v moderní. Romanovým tam pak ale nevyšel další krok v záměru, když pro stavbu několika věžáků okolo centra nezískali potřebná povolení,” připomíná Seznam.

Čtěte také: Vstoupí Martin Roman do gastronomického byznysu?