Právnička ke kauze OKD: Před soud má jít premiér a další politici

Týden před zahájením druhého kola procesu o privatizaci OKD dávají nájemníci bytů firmy najevo, že se nespokojí s tím, aby na lavici obžalovaných zůstali jen dva úředníci a jeden znalec. Jejich právní zástupkyně Hana Marvanová hodlá před soud, nejprve v roli svědků, dostat premiéra Bohuslava Sobotku a další ministry, kteří před lety doly nevýhodně prodali.

Bývalou političku Hanu Marvanovou není v historických trestních kauzách radno podceňovat. Právě ona dostala případ prodeje černouhelných dolů před soud, stejně jako tomu bylo v případech tunelů spojených se zkrachovalou bankou IPB. Po prvním kole procesu s OKD Marvanová oznámila, že chce, aby svědčili jak nynější předseda vlády Bohuslav Sobotka, tak poslanec ČSSD Milan Urban a další politici, kteří v roce 2004 fakticky o privatizaci rozhodli.

Policie vyčíslila škodu, která prodejem OKD státu vznikla,  na 5,7 miliard korun. V létě se k řízení připojilo i ministerstvo financí řízené Andrejem Babišem a vznik škody tak za stát oficiálně potvrdilo.

K tomuto tématu

» Q&A: Co je potřeba vědět na začátku privatizačního procesu
» Sobotkovo slabé místo znovu prověří Brusel
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD
» Soud kvůli OKD: Obžalovaní ukázali prstem na Sobotku a Urbana
» Babišův úřad se přihlásil o miliardy v kauze, která jde za Sobotkou
» Končí Sobotkův klid, proces kvůli levnému prodeji OKD je na spadnutí

“Už těch prvních dnů soudního líčení i samotné obžaloby je zřejmé, že oni nechtějí předvolávat politiky. Má být přečtená jen jejich výpověď z přípravného řízení. Není ovšem předvolaný ani Zdeněk Bakala či zástupci Karbon Investu, kterým vláda doly prodala. Je to absurdní,” uvedla Marvanová.

Bude tedy v roli právní zástupkyně oznamovatelů – Sdružení BytyOKD – navrhovat svědectví výše zmiňovaných podnikatelů a také Sobotky, exministra průmyslu Urbana a lidí z privatizační komise.

Marvanové hrají do karet první výpovědi obviněných úředníků bývalého Fondu národního majetku Pavla Kuty a Jana Škurky. Vypověděli totiž, že vládu a jednotlivé ministry předem upozornili, že cena OKD uvedená ve znaleckém posudku nezahrnuje ocnění veškerého majetku společnosti. Vláda přesto doly prodala na základě tohoto posudku, tedy pod cenou.

“Obrana obžalovaných je velmi trefná a jsem zvědavá, jak se k tomu státní zástupce postaví. Za současné situace je nemyslitelné, aby pány Sobotku, Urbana a další nevyslechli. Chápu, že to není mediálně vděčná kauza jako kabelky Jany Nagyové či případ Rath, ale speciálně u toho druhého příběhu víme, že právě důsledné výslechy přispěly k rozšíření obvinění na firmy, které se měly podílet na manipulování zakázek,” dodala Marvanová.

Státní zástupce Tomáš Černý ale zatím otázku výslechů dalších svědků nekomentuje. Podle něj je vše potřebné pro proces uvedeno v obžalobě.

Výslechy Sobotky a Urbana nicméně bude požadovat i obžalovaný Kuta: “Můj advokát navrhne předvolání celé vlády, která o tom tehdy rozhodla.” (Více zde »)

Ostře sledovaný proces, který může ovlivnit kariéru předsedy vlády, bude pokračovat už příští týden.