Měl zařídit, nezařídil. Síkelovo křeslo se otřásá

Nejslabší článek Fialova vládního kabinetu, zní z koalice. Potvrdily se tak informace, které jsme přinesli už v květnu.

Česká republika se připojí k terminálu na příjem zkapalněného zemního plynu v Nizozemsku. Věc, s kterou měl přijít ministr průmyslu Jozef Síkela, protože je v jeho gesci. Jenže podle zjištění Neovlivní.cz nepřišel. Ve skutečnosti se musel angažovat premiérův poradce Tomáš Pojar. “Bez něj bychom se nepřipojili. MPO o této variantě původně neuvažovalo, byl to Pojar, kdo na tuto možnost upozornil,” citujeme v zářijovém časopise Neovlivní.cz státního úředníka obeznámeného s vyjednáváním.

Nejde přitom o výjimečný příběh. To, co koaliční politici dosud říkali jen mimo záznam, se v posledních dnech stalo veřejným tajemstvím: křeslo ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely za STAN se otřásá.

Ministr, který má hrát hlavní roli v boji Fialovy vlády s energetickou krizí, čelí otevřené kritice.



Ministr průmyslu Jozef Síkela na neformálním setkání ministrů v rámci českého předsednictví, léto 2022. Foto: České předsednictví/EU2022_CZ

“Jsem přesvědčený, že celá krize a její dopady se měly řešit rychleji. Musíme se zlepšit. Ministr průmyslu se tomu věnuje nedostatečně, není možné podceňovat komunikaci,” citovaly SeznamZprávy předsedu senátu za ODS Miloše Vystrčila s tím, že o Síkelovi v posledních dnech jednali koaliční politici.

Potvrdilo se tak to, co jsme prvně popsali v časopise už v květnu. “Nejde přitom jen o strategii. Přichází moment, kdy Jozef Síkela musí přesvědčit o svých schopnostech. Pět měsíců po vzniku vlády totiž fungování žádného z ministrů v zákulisí neprovázejí tak protichůdné informace, jako je tomu u něj. Jeho nejbližší spolupracovníci a straničtí kolegové vyzdvihují jeho pracovitost, mluví o „vražedném tempu“ či patnáctihodinové pracovní době, kterou práci věnuje. Naproti tomu stojí někteří lidé z byznysu a politiky, kteří upozorňují, že s nimi ministr nemluví. A ti, s nimiž mluví, hodnotí jeho počínání přinejlepším zdrženlivě,” napsali jsme v květnu.

Mezitím krize postoupila a negativních informací o aktivitě ministra financí přibylo. Natolik, že o tom koaliční partneři začali mluvit veřejně. „Pan ministr průmyslu a obchodu trochu zaspal,” komentoval to už v pondělí v České televizi jihočeský hejtman za ODS Martin Kuba.

SeznamZprávy nyní napsaly, že koaliční politici dokonce tlačí na premiéra, aby se Síkely zbavil. “Síkela ztrácí důvěru koaličních partnerů, že je vůbec schopen vyřešit astronomické ceny energií. A vyjadřují pochybnosti, zda si bývalý bankéř – kterého do vlády uvedli Starostové – uvědomuje velikost problému,” napsal web.

Vít Rakušan ovšem nyní – stejně jako v květnu, když jsme o Síkelovi psali prvně – svého ministra drží. “Nikdo neudělal pro energetickou bezpečnost za poslední roky tolik jako on,” říká.


Poprvé jsme vratkou pozici ministra Síkely popsali v květnovém vydání časopisu Neovlivní.cz Foto: Neo

Už v květnu jsme nicméně uvedli, že měl Rakušan se Síkelou vážný pohovor, aby zařadil vyšší rychlostní stupeň své práce. “Říkal jsem mu, že je třeba připravit všechny potřebné strategie, ať se na to soustředí. Výsledky nosí, viděli jsme to už na koaliční K5,“ uvedl tehdy Rakušan.

Ani teď nehodlá podle svých slov Síkelu obětovat, premiér Petr Fiala proto hledá způsob, jak situaci vyřešit a nepoložit tím celou vládu. Bez hnutí STAN Víta Rakušana totiž žádná Fialova vláda nebude, poslanci Starostů mají ve Sněmovně třiatřicet hlasů.

Ministr Síkela si přitom část veřejnosti získal svým postojem vůči bývalému premiérovi Andreji Babišovi. Síkela kupříkladu oznámil, že bude vymáhat po Babišově holdingu sto milionů za neoprávněnou dotaci na toastový chleba nebo prověří miliony, které z ministerstva proudily spolku manžela obžalované manažerky z expremiérovy kauzy Čapí hnízdo. (Oba příběhy jsme detailně popsali v předchozích číslech časopisu Neovlivní.cz.)

Proto se stal také vděčným Babišovým terčem. Ten ho kritizuje i z jiného důvodu: ministr obklopil lidmi, které Andrej Babiš považuje za osobní nepřátele. Jsou to lidé, kteří měli vliv v éře premiéra Bohuslava Sobotky a jsou spojení s někdejším nejvlivnějším zákulisním hráčem Radkem Pokorným. Právě advokáta a Sobotkova blízkého přítele Pokorného Babiš opakovaně označuje za hybnou sílu na MPO.

Radek Pokorný fakticky na ministerstvu nepůsobí, je tam ale jemu blízká Eva Hanáková, šéfporadkyně Síkely. A on sám navíc žije z pověsti, a tak se v byznysových kruzích šíří informace, o čem všem se s ním Síkela radí. Pokorného faktický vliv však už dávno není tím, co býval v éře Bohuslava Sobotky. Mnohem významnější pozici zaujal jeho bývalý spolupracovník Miloš Růžička, který poskytuje politický marketing skrze smlouvu s ODS přímo premiérovi.

Ohrozí Síkela vládu? Obětuje ho premiér, aby kabinet přežil? Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz, který můžete už nyní objednávat v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: České předsednictví/EU2022_CZ

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email