Stát prohrál miliardu: Politicky výbušná arbitráž jde k soudu

Obchodní spor státu, do něhož je zapletený premiérův přítel a hraje se v něm kromě státní miliardy také o reputaci rozhodčího soudu coby mocného zákulisního nástroje, vstupuje do rozhodující fáze. Obvodní soud pro Prahu 1 nařídil hlavní líčení, v němž se stát snaží domoci anulování verdiktu rozhodců, kvůli němuž zaplatil přes miliardu společnosti Škoda Transportation

Osud 1,2 miliardy korun, které stát před více než rokem poslal na účet Škody Transportation za prohranou arbitráž o dodávku lokomotiv, má v rukou soudce obvodního soudu Jan Kohoutek. Na duben vypsal doktor Kohoutek soudní stání, během něhož rozhodne, zda byl rozhodčí nález nespravedlivý a je nutné jej proto zrušit. Termín potvrdila redakci Neovlivní.cz kancelář obvodního soudu.

Zrušení verdiktu rozhodců a vrácení peněz požadují právníci ministerstva dopravy, kteří spor přenesli z půdy rozhodčího soudu na obecný soud. Jakou zvolí taktiku ale zatím odmítli popsal. “Detaily ale nemůžeme komentovat. Jsme vázáni mlčenlivostí,” řekl právník Karel Muzikář  z kanceláře Weil, Gotshal and Manges, kterou si ministerstvo najalo.

KONTEXT

» Politicky výbušná arbitráž: Dráhy už zaplatily 1,2 miliardy korun
» Právník Pokorný píše ministrovi: Sviňárny! Že vám není hanba
» Číslo 6 na odstřel. Kdosi chtěl zničit právníka americké kanceláře
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí

Z neoficiálních informací z ministerstva dopravy nicméně vyplývá, že žaloba státu stojí mimo jiné na podezření ze střetu zájmů, v němž se ocitl jeden z rozhodců. Arbitr totiž pracoval pro advokátní kancelář Weinhold Legal, která je součástí poradenské skupiny EY. A její znalecký ústav připravil pro Škodu Transportation v rámci arbitráže znalecké posudky

Kromě toho stát upozorňuje i na skutečnost, že místopředsedou arbitrážního soudu a jeho klíčovou postavou je premiérův přítel Radek Pokorný, který současně zastupuje Škodu Transportation ve sporu se státem.

Právě pochybnosti okolo výše zmiňované arbitráže vyvolaly diskusi o fungování rozhodčího soudu jako takového. Deník Neovlivní.cz už v minulosti uvedl, že se významnému zákulisnímu hráči Pokornému povedlo vybudovat největší arbitrážní soud, který je zároveň vlivovou institucí. A to mimo jiné proto, že mnozí advokáti jsou soudu zavázáni přes odměny, které z často stamilionových či miliardových sporů mají.

Radek Pokorný i rozhodčí soud jako instituce doposud jakékoli pochybení v případě Škody Transportation odmítali. Do karet jim nahrálo i to, že některé z kauz rozhodovaných na tomto arbitrážním soudu sice zkoumala policie, nikdy ale nikoho neobvinila.

Sporem mezi Škodou Transportation a státem se nyní zabývá i Evropská komise, kam ministerstvo dopravy loni poslalo stížnost pro podezření z nedovolené podpory.

Evropští komisaři zkoumají, zda se nedovolené veřejné podpory ve prospěch soukromé společnosti svým verdiktem nedopustil právě zmiňovaný arbitrážní soud při hospodářské komoře a agrární komoře.