Miliardář jako jo-jo: Proč šéf hnutí ANO přežije každý skandál

Třikrát od svého vstupu do politiky byl Andrej Babiš vážně ohrožen. Aféru s Čapím hnízdem na jaře 2015 překonal bez následků, policejní krize z léta 2016 ho posílila. Květnová kauza korunových dluhopisů a nejasností kolem jeho byznysu ho sice donutila vzdát se ministerstva financí, čerstvé průzkumy veřejného mínění však ukazují, že hnutí ANO ani jeho šéf o popularitu a slibné volební vyhlídky nepřišli. Reakce voličů na maléry nejpopulárnějšího politika prozrazují základní vlastnost či skrytou vadu polistopadové společnosti: Nezbavila se příchylnosti k tradici autoritářské vlády a ekonomickým utopiím.

Babišovi konkurenti i výzkumníci veřejného mínění se mohou jen divit. Odhalení, že si ministr financí zařídil luxusní víkendové bydlení z veřejných peněz, a ještě přitom obešel dotační pravidla, by v západní Evropě, ale také u ostatních tuzemských politiků znamenalo konec kariéry. Populárního miliardáře to stálo tříměsíční pokles preferencí, které se pak vrátily na předkrizovou úroveň.

Z předvolební kampaně Andreje Babiše. Foto: hnutí ANO

Nezpochybnitelná vstřícnost značné části společnosti vůči politikovi, v jehož agendě převažuje boj s následky vlastních skandálů, musí mít nějaký hlubší důvod. Právě tento důvod ukazuje jeden pozoruhodný rozměr zdejší společnosti.

Přehlížet fakt, že Babiš využívá funkce ve státním aparátu k prospěchu své osoby či firmy, je možné pouze v tom případě, že miliardář zosobňuje něco, co je mnohým blízké.

Na občany vždy zabírala teorie spiknutí „tradičních“ stran proti sympatickému amatérovi, který chce zlikvidovat jejich mocenský kartel. Možná nejde vyloučit, že Babiš našel nějakou skulinu, jak obejít daňovou povinnost, a že opravdu zneužívá dotace, aby pomohl své rodině. V žádném případě však není namočen do kšeftů dosavadní politické elity, které se jen v květnu připomněly zatčením náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové v případu fotbalových dotací či obviněním Josefa Novotného a Jaroslava Borky zvolených za ČSSD, resp. KSČM v aféře ROP Severozápad. Do tohoto klientského systému Babiš nevstoupí zcela jistě, zní v hlavách těch, kteří mu věří.

Detailní analýzu o tom, proč Andreji Babišovi u voličů všechno prochází, najdete v červnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz. Návod, jak jej získat, je zde: