Miliardář v politice přiměl konkurenci přepsat další zákony

Poslanci ve středu schválili novely volebních zákonů, které v zásadních obrysech mění, jakým způsobem mohou partaje utrácet za volební kampaně, přijímat peníze od sponzorů či půjčovat si u bank. Ač se v návrzích nikde výslovně nepíše jméno Andrej Babiš, je právě šéf hnutí ANO jasně viditelný mezi řádky přijatých zákonů.

Novely teď poputují do Senátu a pokud je schválí a prezident podepíše, už od příštího roku budou omezeny výdaje na volební kampaně. Žádná ze stran by napříště nesměla za zbrojení před volbami do Sněmovny utratit více než 90 milionů korun, u voleb “druhé kategorie” bude strop ještě nižší.

Maximální výdaje na kampaň
Volby do PS 90 milionů
Krajské volby 7 milionů
Senátní volby 2,5 milionu
Prezidentské volby 50 milionů
Eurovolby 50 milionů

Novela počítá i s tím, že by za stranu mohl vést kampaň někdo jiný, například spřátelená firma, lobbista, nastrčený hráč. V předloze se píše, že “nekandidující jednotlivci”, kteří by chtěli vést kampaň ve prospěch konkrétní strany či kandidáta, nesmí (v případě sněmovních voleb) investovat více než 1,8 milionu korun.

V kuloárech se nicméně tomuto opatření poslanci bokem posmívali – s poukazem na to, kolik “nekandidujících jednotlivců”, potažmo firem, má ve svém koncernu Agrofert Andrej Babiše.

Za šéfem hnutí ANO míří otevřeně další přijatá změna: Politické strany budou nově moci dostat od jednotlivce nebo firmy dar maximálně tři miliony korun za rok.

Je známo, že jen na volby věnoval Andrej Babiš svému hnutí na 30 milionů korun.

Mapa střetu zájmů AB. Data: Neo, Grafika: Newslab
» Přehledně: Mapa střetu zájmů Andreje Babiše
» Mohu zvážit převod majetku do svěřeneckého fondu. Ale, napsal Babiš

Prošla i změna, o niž se zasadil poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Počítá s tím, že si strany budou moci na kampaně půjčovat jen od bank, nikoli od soukromých dárců.

“Je to v zájmu jejich transparentního financování. Půjčky budou smět poskytovat jen věrohodné subjekty, tedy banky licencované Českou národní bankou. Zamezí se tak financování anonymními firmami nebo jednotlivci,” uvedl Plíšek.

Z nedávno zveřejněné výroční zprávy hnutí ANO lze vyčíst, že partaj svému šéfovi dluží momentálně 37 milionů korun, loni to bylo 65 milionů. Andrej Babiš totiž své straně v minulosti bezúročně půjčoval na volební kampaně.

Stejný plán odhalil i letos v březnu, kdy řekl, že ANO půjčí podstatnou část z 50 milionů korun, které hodlá vložit do kampaně před podzimními krajskými volbami.