Miliardová investice GE uvízla. Finance slíbily podporu, teď couvají

Sobotkův kabinet se znovu nerozhodl, jak dál s obří investicí, na níž se už před šesti měsíci dohodl s Američany. Konglomerát General Electric tehdy oznámil, že chce v Česku investovat v přepočtu deset miliard korun na výstavbu centra pro výrobu a vývoj leteckých motorů. A ač u podpisu předběžných dohod v lednu nechyběl vedle premiéra ani Andrej Babiš, teď dává ministr financí od projektu ruce pryč.

Deník Neovlivní.cz už z kraje června informoval, že se jednání s americkou GE zasekla a reálně hrozí, že společnost přehodnotí plány a půjde stavět raději do Polska nebo na Slovensko (původní zprávu najdete zde »). Američany podle zjištění redakce znejistil postup ministerstva financí, kvůli kterému přípravy nabraly zpoždění.

Premiér Bohuslav Sobotka a viceprezident GE John Rice podepsali za přítomnosti vicepremiéra Andreje Babiše 18. ledna 2016 memorandum o spolupráci. Foto: czechinvest.org

Premiér Bohuslav Sobotka a viceprezident GE John Rice podepsali za přítomnosti vicepremiéra Andreje Babiše 18. ledna 2016 memorandum o spolupráci. Foto: czechinvest.org

“Informovali nás, že se jim nelíbí postup ministerstva financí, které začalo zpětně zpochybňovat již podepsané dohody a dožaduje se úprav smluv. Brzdí tak investiční pobídku,” uvedl tehdy pro Neovlivní.cz státní úředník detailně obeznámený s celou kauzou.

Ministr financí Andrej Babiš na dotazy Neovlivní.cz ohledně svého postoje k výstavbě továrny nereagoval.

Hospodářským novinám však nyní řekl, že jeho úřad má problém s dvoumiliardovou dotací, která by měla putovat do výzkumu a do studia stovek leteckých inženýrů na ČVUT. Bez ní GE s výrobou, která by se měla rozběhnout v roce 2020, nezačne.

“O přímé dotaci na projekt GE Aviation nehodlám jednat,” řekl listu Babiš s tím, že je ochoten pomoci rozjezdu továrny půjčkou ve výši jedné miliardy korun.

Hospodářským novinám dále řekl, že nechce vkládat státní peníze do investice, která by se nemusela Česku vrátit. Jde o to, že vláda by měla podpořit letecké instituce, které se na projektu podílejí, do doby, než získají evropskou dotaci. “Selhání nebo nevybrání projektu usilujícího o evropskou dotaci ovšem nelze vyloučit,” uvedl ministr financí.

Byl přitom u toho, když pracovní skupina – ještě před podpisem memoranda – záměr GE řešila. A bylo to jeho ministerstvo financí, které státní podporu GE přislíbilo.

Čtěte také 

» Kdo maří miliardovou investici? Rekonstrukce prudké hádky v koalici
» Mýto jako EET. S kontraktem napřímo pomohla Šlechtová
» Ministři ČSSD a ANO na sebe vytahují trestní oznámení
» Politici se bojí sledování, šifrují zprávy a píší na mazací tabulky

O výstavbu nového centra se už pohádala koaliční rada. ČSSD a lidovci trvali na dodržení schválených smluv, ANO mělo výhrady. Rada ovšem  spor nevyřešila, jen jej přesunula na jednání předsedů všech tří vládních stran.

Ani tam řešení nepadlo. A znovu nepadlo ani dnes během jednání kabinetu. Vláda Bohuslava Sobotky měla investiční smlouvy s GE na programu, shoda se ovšem nenašla.

“Vláda přerušila projednávání Investiční smlouvy mezi vládou ČR a GE International. K materiálu se vrátí 27. července,” napsal pouze Sobotkův mluvčí Martin Ayrer.

Investice do General Electric se měla do roku 2020 pohybovat kolem 400 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba deset miliard korun. “Pokud se podaří investici zrealizovat, dojde v následujících letech k vytvoření více než 500 nových pracovních míst, což představuje 125 % nárůst zaměstnanců této firmy v České republice,” pochvaloval si v lednu premiér Bohuslav Sobotka.

General Electric původně plánovala, že bude v České republice vyvíjet a vyrábět turbovrtulové motory pro menší a střední letadla. Z Česka by se tak brzy stal významný evropský výrobce v leteckém průmyslu. Výroba se podle původních plánů měla spustit v roce 2020. Jako první měly přijít na řadu moderní turbovrtulové motory ATP (Advanced Turboprop) pohánějící podle prospektů GE nový jednomotorový letoun americké společnosti Textron Aviation, který byl představen v listopadu 2015. Před otevřením centra chtěla GE v České republice tento motor vyvíjet a testovat.