© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Sobotkův kabinet se znovu nerozhodl, jak dál s obří investicí, na níž se už před šesti měsíci dohodl s Američany. Konglomerát General Electric tehdy oznámil, že chce v Česku investovat v přepočtu deset miliard korun na výstavbu centra pro výrobu a vývoj leteckých motorů. A ač u podpisu předběžných dohod v lednu nechyběl vedle premiéra ani Andrej Babiš, teď dává ministr financí od projektu ruce pryč.
Deník Neovlivní.cz už z kraje června informoval, že se jednání s americkou GE zasekla a reálně hrozí, že společnost přehodnotí plány a půjde stavět raději do Polska nebo na Slovensko (původní zprávu najdete zde »). Američany podle zjištění redakce znejistil postup ministerstva financí, kvůli kterému přípravy nabraly zpoždění.
“Informovali nás, že se jim nelíbí postup ministerstva financí, které začalo zpětně zpochybňovat již podepsané dohody a dožaduje se úprav smluv. Brzdí tak investiční pobídku,” uvedl tehdy pro Neovlivní.cz státní úředník detailně obeznámený s celou kauzou.
Ministr financí Andrej Babiš na dotazy Neovlivní.cz ohledně svého postoje k výstavbě továrny nereagoval.
Hospodářským novinám však nyní řekl, že jeho úřad má problém s dvoumiliardovou dotací, která by měla putovat do výzkumu a do studia stovek leteckých inženýrů na ČVUT. Bez ní GE s výrobou, která by se měla rozběhnout v roce 2020, nezačne.
“O přímé dotaci na projekt GE Aviation nehodlám jednat,” řekl listu Babiš s tím, že je ochoten pomoci rozjezdu továrny půjčkou ve výši jedné miliardy korun.
Hospodářským novinám dále řekl, že nechce vkládat státní peníze do investice, která by se nemusela Česku vrátit. Jde o to, že vláda by měla podpořit letecké instituce, které se na projektu podílejí, do doby, než získají evropskou dotaci. “Selhání nebo nevybrání projektu usilujícího o evropskou dotaci ovšem nelze vyloučit,” uvedl ministr financí.
Byl přitom u toho, když pracovní skupina – ještě před podpisem memoranda – záměr GE řešila. A bylo to jeho ministerstvo financí, které státní podporu GE přislíbilo.
O výstavbu nového centra se už pohádala koaliční rada. ČSSD a lidovci trvali na dodržení schválených smluv, ANO mělo výhrady. Rada ovšem spor nevyřešila, jen jej přesunula na jednání předsedů všech tří vládních stran.
Ani tam řešení nepadlo. A znovu nepadlo ani dnes během jednání kabinetu. Vláda Bohuslava Sobotky měla investiční smlouvy s GE na programu, shoda se ovšem nenašla.
“Vláda přerušila projednávání Investiční smlouvy mezi vládou ČR a GE International. K materiálu se vrátí 27. července,” napsal pouze Sobotkův mluvčí Martin Ayrer.
Investice do General Electric se měla do roku 2020 pohybovat kolem 400 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba deset miliard korun. “Pokud se podaří investici zrealizovat, dojde v následujících letech k vytvoření více než 500 nových pracovních míst, což představuje 125 % nárůst zaměstnanců této firmy v České republice,” pochvaloval si v lednu premiér Bohuslav Sobotka.
General Electric původně plánovala, že bude v České republice vyvíjet a vyrábět turbovrtulové motory pro menší a střední letadla. Z Česka by se tak brzy stal významný evropský výrobce v leteckém průmyslu. Výroba se podle původních plánů měla spustit v roce 2020. Jako první měly přijít na řadu moderní turbovrtulové motory ATP (Advanced Turboprop) pohánějící podle prospektů GE nový jednomotorový letoun americké společnosti Textron Aviation, který byl představen v listopadu 2015. Před otevřením centra chtěla GE v České republice tento motor vyvíjet a testovat.