Milionová rekonstrukce kanceláře. Na přání manažera státní firmy

Jen co Babišův neformální rádce pro energetiku Jakub Skavroň usedl letos v červnu do představenstva státní společnosti ČEPS, začala se ve firmě chystat rozsáhlá rekonstrukce ředitelské kanceláře. Tím, kdo si ji podle interních dokumentů firmy ČEPS vyžádal, byl právě Skavroň. Dokumenty z poloviny července uváděly jako orientační cenu více než tři miliony, minulý týden se pak měla navýšit až na milionů pět.

Státní firmu ČEPS kromě zainteresovaných vlastně nikdo moc nezná. Je to ale jedna z největších státních firem a hlavně: “sedí” na obrovském balíku peněz. Proto byla vždycky středem zájmů řady lobbistických a mocenských skupin. ČEPS provozuje přenosovou soustavu v České republice a hospodaří s majetkem cca 37 miliard korun.

Od 1. června se novým členem představenstva firmy stal Jakub Skavroň, který se roky věnuje energetice a v minulosti pracoval například pro EPH Daniela Křetínského. Záhy poté, co Skavroň usedl do představenstva, začalo se v ČEPS připravovat “přebudování ředitelského komplexu”.

“Když to řeknu jednoduše, pan Skavroň chtěl zkrátka hezčí kancelář a zasedačku. Byla to jedna z prvních věci, o kterou se zajímal,” popsal zdroj blízký vedení společnosti ČEPS.

Jeho slova potvrzuje i interní dokumentace k akci nazvané “přebudování ředitelského komplexu.” Už 13. července pořídili pracovníci ČEPS záznam z jednání s architekty, kde se řešila právě rekonstrukce. Hned první bod zápisu s názvem Všeobecné je jednoznačný: “Zápis z předvstupní konzultace k projektu akce vyvolané požadavkem člena představenstva ČEPS pana ing. Skavroně na přebudování ředitelského komplexu ve 2.NP v budově C je svolána za účelem zajištění a koordinace jednotlivých profesí.”

Může vás zajímat:

» Skrytý vládní boj o ČEPS. Ředitel padl
» Premiér vyzval Mládka k rezignaci kvůli firmám, ten to odmítl
» Babišův byznys sponzorují státní firmy včetně ČEPS

O pár řádek dál zase stojí: “Byly předloženy dvě varianty komplexu, dále budou upřesněny v příštím týdnu s panem ing. Skavroněm.”

Předběžná cena byla na jednání vyčíslena na více než tři miliony korun. “Cena stavebních úprav cca 2,5 milionu korun, náklady na vybavení interiéru cca 700 000,- Kč,” stojí na poslední straně třístránkového dokumentu.

O další dva týdny později se ale díky dalším požadavkům cena navýšila. Zdroje z ČEPS hovoří dokonce o nárůstu na celkových pět milionů. Podle schváleného harmonogramu by ČEPS měl finální návrhy architektů odsouhlasit 9. srpna.

Mluvčí společnosti ČEPS Hana Klímová se nejprve pokusila tvrdit, že žádná taková akce ve firmě vlastně není. Na dvě jasné otázky, kdo o rekonstrukci ředitelského komplexu rozhodl a zda je cena s ohledem na to, že jde o státní firmu, adekvátní, mluvčí nejprve poněkud nesrozumitelně odpověděla: “Ředitelský komplex, který zmiňujete, se v areálu ČEPS nenachází.”

Teprve poté, co ji redakce dvakrát upozornila, že má k dispozici interní dokumenty a zaslala mluvčí i jejich indentifikaci, Klímová existenci rekonstrukce připustila. Trvá ale na tom, že je vše v naprostém pořádku.

“Rozhodně nejde o prostory pro jediného člověka. Jsou to dvě kanceláře a jedna zasedací místnost. Cena dosud nebyla stanovena, protože celá věc je na samotném začátku. Pokud bude rekonstrukce schválená, bude probíhat standardní výběrové řízení na dodavatele,” uvedla mluvčí Klímová.

Sám Jakub Skavroň o plánované rekonstrukci zjevně mluvit nechce. Zde je přepis pokusu o rozhovor:

Neo: Můžu se vás zeptat na tu rekonstrukci ředitelského komplexu?

Obraťte se na tiskovou mluvčí.

Neo: To jsem udělala, ale ptám se i vás, protože vy jste v interních dokumentech ČEPS uvedený jako člověk, který si tu akci vyžádal.

Ale já na žádných jednáních nebyl.

Neo: To nikdo neříká. Jen říkám, že jste v těch papírech výslovně jmenovaný, tak se vás na to ptám.

Já jsem nic nepodepsal.  Nic není schváleno. Už vám to říkala tisková mluvčí, ta čísla, která uvádíte, jsou vyfabulovaná.

Neo: Ta čísla ze zápisu z jednání s architekty jsou jasná. Přes tři miliony. Lidé z ČEPS dokonce mluví o tom, že v minulém týdnu to stouplo na pět.

Ale to bylo jednání s architekty, to neznamená, že to tak nakonec bude.

Neo: Tak vidíte, že víte, co se děje. Zkrátka dokumenty zmiňují vás jako hybatele celé akce a proto se vás na to chci zeptat, proč jste o tom rozhodl?

Já jsem nic nepodepsal, žádný budget není schválený. A znovu říkám, obraťte se na tiskovou mluvčí.

Jakub Skavroň v ČEPS platí za člověka Andreje Babiše, byť on sám se jejich vztahy snaží bagatelizovat. Každopádně jej ale už loni ministerstvo financí vyslalo do dozorčí rady státní exportní banky. Ještě před tím Hospodářské noviny napsaly, že Skavroň byl jedním z poradců, kteří Babišovi radili při plánovaném prodeji hnědouhelné elektrárny v Počeradech z rukou státního ČEZu podnikateli Pavlovi Tykačovi. Obchod byl nakonec na zásah Babiše zastaven.