Miliony pro „bisony“: Přehled kontraktů mezi státem a agenturou Chovancova důvěrníka

Bison & Rose. Dnes už skoro mytická vlivová a PR agentura, která je díky jednomu z vlastníků Miloši Růžičkovi spojovaná se sociálními demokraty. Kdysi pracovala i pro Andreje Babiše, který ji sice dává svým současným píáristům za vzor, ale jinak jí nemůže přijít na jméno. Je podle něj součástí „oligarchického systému socialistů“. A co říkají čísla? Redakce Neovlivní.cz shromáždila detailní soupis zakázek, které agentura získávala ve státních firmách a na úřadech.

Český Aeroholding, pražský dopravní podnik, ministerstvo pro místní rozvoj, Státní pozemkový fond, pražský magistrát, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Letiště Praha, Čepro, Česká televize, Správa Národního parku Šumava a ČEZ.

Takový je výčet hlavních klientů, kteří Bison & Rose za jejich služby platili veřejnými penězi. V součtu částka za uplynulé desetiletí podle propočtů redakce překročila 30 milionů korun. Skutečná částka ovšem může být dvojnásobná. „Bisoni“ i stát totiž tají detaily smlouvy s elektrárenskou společností ČEZ, která podle neoficiálních informací firmě posledních pět let zajišťuje miliony korun ročně.

Titulní strana únorového čísla magazínu Neovlivní.cz.

Na co přesně si státní či městské firmy “bisony” najímaly?  Jistý pohled nabízí například smlouva s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle dokumentu z roku 2011 získala agentura celkem 1,79 milionu korun.  A to za zakázku s názvem „Publicita“, pod nímž se skrývá mediální kampaň k dodnes neviditelnému Centrálnímu registru administrativních budov (CRAB).

Podle dokumentů uložených na úřadu agentura fakturovala například za tiskovou zprávu o zahájení projektu CRAB 23 tisíc korun, kvartální tisková zpráva pak stála 113 tisíc. Za půldenní čtyřhodinovou prezentační konferenci ke CRABu pro státní instituce úřad zaplatil 649 tisíc korun.

Každý novinář ví, že standardní tiskové zprávy reálně zaberou maximálně tři hodiny práce, včetně obstarání podkladů. PR agentury ale obecně účtují klientům mnohem víc.

Pomohly “bisonům” ke kontraktům ve veřejné sféry právě kontakty na ČSSD? Jaké další smlouvy agentura uzavřela? A proč jim dávají vydělat i Babišovi lidé? Další detaily z byznysu Bison & Rose najdete v tištěném magazínu Neovlivní.cz.