Miliony ze státního. Schillerové jsme platili Instagram i toaletní stolek

Bývalá Babišova ministryně financí využívala veřejné peníze s argumentem, že na to má nárok.

Začalo to toaletním stolkem, který byl první věcí, po níž se Alena Schillerová v roli ministryně sháněla. Pak následovala nákladná rekonstrukce prostor její ministerské kanceláře. A k tomu se přestěhovala do domu nedaleko prestižní Pařížské ulice. Všechno na státní útraty.


Alena Schillerová před salonem Oskar. Foto: Ministerstvo financí

“Mám na to na všechno nárok,” odmítala kritiku.

Seznam Zprávy navíc nyní vyčíslily, nakolik vyšla daňové poplatníky ještě záliba Aleny Schillerové v prezentaci na sociálních sítích. “1,93 milionu korun ze státního. Jde o souhrn platů včetně odměn fotografa a kameramana, které nechala Schillerová zaměstnat na Ministerstvu financí, aby ji fotili a natáčeli na její sítě,” uvádí Seznamzprávy.

Celkovou částku získala redakce od Ministerstva financí až po opakovaných urgencích jako odpověď na oficiální žádost podle zákona o veřejném přístupu k informacím, dodal web.


ČTĚTE TAKÉ: Luxus z vašich daní, tak žije ministryně financí


„Ministerstvo financí vám sděluje, že za období 23. září 2020 až 30. listopadu 2021 byly náklady na platy a odměny obou referentů v souhrnu 1 930 769 Kč (bez odvodů),“ napsal v odpovědi Miloš Nagy z kanceláře státního tajemníka. Dodal, že konkrétní sumy u každého zvlášť nemůže uvést kvůli ochraně osobních údajů.

Život Schillerové na vysoké noze platili po celou dobu daňoví poplatníci, jak jsme popsali před dvěma lety v časopise Neovlivní.cz. Ona sama přitom dle svých odpovědí pro redakci ani nepřemýšlela o tom, že by si s platem 173 tisíc korun bydlení v Praze platila sama.

Rozlehlý apartmán v těsném sousedství Pařížské, která patří mezi nejdražší ulice v Česku, jí platil stát. Tedy my všichni. Potvrdil to Vilém Frček, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, pod které byt spadá.

Když se do apartmánu v Salvátorské ulici stěhovala, bylo jejím přáním navíc ještě investovat do rekonstrukce a vybavení. “Jako první se sháněla po odpovídajícím toaletním stolku, ten původní se jí nelíbil. Stoleček se jí nakonec také pořídil na státní útraty,” uvedl pod příslibem anonymity zdroj z ministerstva pro místní rozvoj.

A to samé se dělo v ministerských kancelářích, kde proběhla rozsáhlá rekonstrukce s přítomností architekta. „Kanceláře přitom nebyly nijak zanedbané. Předchozím ministrem byl Andrej Babiš, který žádné úpravy nevyžadoval,“ napsali jsme v roce 2020.

Ze smluv a faktur k rekonstrukci lze vyčíst například následující: Stržení koberce a přebroušení parket stálo 160 tisíc korun plus DPH, osvětlení vyšlo na 140 tisíc a daň a například textilie jen do privátní místnosti ministryně přišly bez DPH na šestadvacet tisíc.

Výraznou položkou byl i na míru upravený vlněný koberec, který přišel na 33 tisíc. „Jedná se o dodání a pokládku upraveného koberce na požadovaný tvar včetně obšití dle návrhu interiérového architekta,“ píše se v dokumentech.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo financí

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email