© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odlétá do Číny, kde má naplánované setkání s tamním prezidentem Si Ťin-pchingem i ruským protějškem Vladimirem Putinem. Zatímco Zemanovým oficiálním programem jsou schůzky se státníky, jeho nejbližší spolupracovníci mají úplně jinou misi: přimět během cesty Miloše Zemana, aby po návratu odvolal z vlády Andreje Babiše.
Pokud během čtvrtka nepřijde nečekaný zvrat, Miloš Zeman v podvečer odletí do Pekingu s nedořešeným návrhem premiéra Bohuslava Sobotky na odvolání vicepremiéra Andreje Babiše z vládního kabinetu. A prezidentovi spolupracovníci mají týden na to, aby jej přesvědčili, že má Sobotkův návrh akceptovat.
“Problém je, že pan prezident prostě nedokáže překročit příkoří, která mu Bohuslav Sobotka podle jeho názoru v uplynulých třech letech připravil. Aniž budu konkrétní, obecně se dá říct, že šlo o situace, kdy premiér nedodržel slovo,” popsal Zemanovy pohnutky jeden z jeho spolupracovníků.
Andrej Babiš podle něj naopak prezidenta okouzlil tím, že dané slovo vždy dodržel. “Bohužel, pan prezident si nechce připustit, že to je ze strany Babiše jen kalkul. Bude na to zhruba sedm dní, aby se jej povedlo přesvědčit, že Babiš ve finále klidně podtrhne i jeho,” dodal.
Klíčovou roli v misi s názvem Odvolej Babiše sehraje prezidentův nejbližší spolupracovník Martin Nejedlý. O prezidentově poradci je v politickém zákulisí známo, že na rozdíl od Zemana jsou jeho vztahy s Andrejem Babišem dlouhodobě vyhrocené. Nejedlý mu dává najevo, že jej považuje za škodnou v české politice, Babiš jím na oplátku zase pohrdá.
Naopak mezi skupinu svých blízkých Martin Nejedlý počítá místopředsedu sociální demokracie Milana Chovance, který – alespoň prozatím – kryje premiérovi v jeho rozehrané partii záda.
Jak jsme už psali, v Zemanových úvahách ohledně Sobotkova návrhu hraje roli i to, že se obává Babišovy pomsty v podobě protikandidáta ANO pro prezidentské volby.
Každopádně pokud se Miloše Zeman vrátí z Číny a Babiše z vlády neodvolá – či nenastane jiný vývoj jako třeba demise kabinetu a vznik nového – může prezident počítat s razantním krokem podstatné části senátorů. Ti chystají ústavní žalobu, kterou chtějí prezidenta k odvolání Babiše dotlačit.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už se také proti avizované žalobě ohradil. “Vyhrožování prezidentu republiky je v demokratické společnosti nepřijatelné a neakceptovatelné,” komentoval plán senátorů na Twitteru.
Prezidentova cesta do Číny se uskuteční zhruba rok poté, co čínský prezident navštívil Českou republiku. Při té příležitosti Miloš Zeman tehdy oznámil, že do Česka začnou proudit miliardové investice z Číny. Do dnešního dne ale zůstaly až na výjimky na papíře.
Spolu se Zemanem nyní do Číny letí zhruba dvě stovky podnikatelů. To by nakonec důvod, proč vláda ve středu cestu nezablokovala, ačkoli tři ministři za ČSSD oznámili, že svou účast ruší. Náklady na cestu přesáhly pět a půl milionu korun plus doprava armádními letouny a financování ochranky.
Samotní podnikatelé si přitom podle údajů Svazu průmyslu platí veškeré náklady – kromě dopravy vládním speciálem – sami. “Odhadované náklady na účast činí 75.000 Kč na osobu a zahrnují: kvalitní ubytování v jednolůžkových pokojích, místní přepravu autobusem, účast na fóru a společných akcích, zápis v prezentačním katalogu účastníků a náklady spojené s přípravou cesty a službami pracovníka Svazu průmyslu a dopravy ČR během cesty,” stojí v instrukcích pro delegáty.