© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše dostihla vlastní slova, jimiž komentuje své investice do zdravotnictví. Tvrdí, že ve zdravotnictví nepodniká a není tak ve střetu zájmů, protože za jeho peníze nakupuje investiční fond Hartenberg. Centrální banka ale oficiálně potvrdila: Hartenberg není investiční fond.
Babiš v říjnové superdebatě České televize před krajskými volbami prohlásil: “Já ve zdravotnictví nepodnikám, já jsem dal peníze do fondu, který kupuje nemocnice od soukromých lékařů. Nevím, co je na tom k smíchu. Od soukromých osob, ano… Proč by nemohl můj fond koupit nemocnici od fyzické osoby, od lékaře…To je investiční fond mimochodem…, ke kterému mě nutí tady koalice. Udělali Lex Babiš a já musím všechno prodat a dám to pravděpodobně do nějakého fondu.”
Hartenberg, který pro Babiše mimo jiné kupuje zmiňované nemocnice od soukromých lékařů, ale žádný investiční fond ze zákona není. A nemá žádné oprávnění takto fungovat. Na dotaz Neovlivní.cz to potvrdila Česká národní banka.
“Žádná z vámi uvedených společností není ČNB evidována v seznamech regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu. Uvedené společnosti tedy nemají žádné oprávnění k činnosti nebo registraci ani podle zákona o investičních společnostech a investičních fondech, ani podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu nebo jiných právních předpisů, podle kterých je ČNB příslušná k vydání takového povolení,” uvedla Markéta Fišerová z oddělení komunikace centrální banky.
Dotaz směřoval nejen na proklamovaný Hartenberg Holding, ale také na všechny spřízněné společnosti. Včetně správcovské společnosti Hartenberg Capital, kterou ovládá Babišův společník ve zdravotnickém byznyse Jozef Janov.
Skutečnost, že Hartenberg není investičním fondem, je klíčová ve vztahu Babišova propojování politiky s byznysem. Kdyby byl totiž Hartenberg mezi regulovanými fondy, nemohl by Andrej Babiš ovlivňovat jednotlivé investice; tedy rozhodovat, co fond koupí. Jinak řečeno by neměl své peníze pod kontrolou.
Takto je ale Hartenberg Holding jen dceřinou firmou koncernu SynBiol, který ministr financí stoprocentně vlastní. Navíc podle účetních závěrek firma, o níž Babiš mluví jako o investičním fondu, se SynBiolem konsoliduje účetnictví. Její zisky či ztráty a také řízení tedy spadají do pravomoci SynBiolu. Z vlivu ministra financí není nijak vyčleněna.
Andrej Babiš se přitom už jednou podřekl, že s jeho “nezávisle fungujícím fondem” to není tak úplně pravda. “Fond je spravován nezávisle na mě. Mám podíl na majetku, ve správcovské firmě jsou akcionáři pan Jozef Janov a pan Libor Němeček. Fond je řízen panem Janovem a jeho týmem. Co a za kolik kupují, je čistě na nich. Já mám právo veta pro případ, že by se mi nějaké jejich investice nebo obchod nelíbily,” uvedl Babiš v rozhovoru pro deník Právo.
Co se týče práva veta, metodický pokyn centrální banky zní jasně: “Pokud se všichni investoři aktivně, nejen formálně, podílejí na investičním rozhodování fondu (i kdyby bylo vykonáváno právem veta), nelze hovořit o správě majetku investorů určeným správcem.”
ČNB tím říká, že takto vyřešené investování nelze považovat za nezávislé. A tudíž střet zájmů Babiše neřeší. Pokud začne platit Lex Babiš, o kterém mají poslanci jednat právě dnes, bude se vztahovat i na všechny transakce Hartenberg Holding.
Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». |