Jak padl Wagenknecht: Postěžoval si na Kleslovou a šel

Teprve dva měsíce po bleskovém odvolání prvního náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta vycházejí najevo okolnosti, které rozhodnutí Andreje Babiše předcházely. Hlavní roli v nich hraje místopředsedkyně ANO Radmila Kleslová.

Ministr financí a lídr hnutí ANO Babiš odvolal svého prvního náměstka koncem června. Podle zjištění deníku Neovlivní.cz se tak stalo těsně poté, co si u něj Wagenknecht stěžoval na místopředsedkyni ANO Radmilu Kleslovou. Nelíbilo se mu, že na něj Babišova blízká spolupracovnice podle jeho názoru nevybíravě tlačila a vyčítala mu, že se na veřejnost dostaly detaily o její spolupráci s polostátní společností ČEZ.

Andrej Babiš dosud Wagenknechtovo odvolání veřejně nevysvětlil. Na otázku Neovlivní.cz, zda jeho rozhodnutí ovlivnila právě náměstkova stížnost na Kleslovou, ministr v pondělí neodpověděl.

Informace o událostech, které se odehrály krátce před jeho odvoláním, nyní Wagenknecht sepsal v emailu pro své kolegy z dozorčí rady společnosti ČEZ, v níž stále zasedá. Bývalý Babišův hlavní auditor v elektronické komunikaci, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici, chování Kleslové v kauze její spolupráce s ČEZem označuje za politický nátlak.

“Paní Kleslová vyvíjela politický nátlak, abych se tomuto tématu nevěnoval a obviňovala mě a Jirku Tyce (další člen dozorčí rady, pozn. NEO) z úniku informací do médií,” stojí v emailu.

Wagenknecht v něm výslovně zmiňuje i to, že o aktivitě místopředsedkyně ANO řekl Andreji Babišovi: “O tlacích ze strany paní JUDr. Kleslové jsem krátce před mým ukončením ve funkci na MF informoval i pana ministra Babiše.”

Existenci a obsah Wagenknechtova emailu potvrdilo v rozhovoru pro Neovlivní.cz několik členů dozorčí rady ČEZ. “Mail jsem dostal, počítám, že se o něm budeme bavit tento týden na zasedání dozorčí rady,” řekl například sociální demokrat a poradce ministra průmyslu a obchodu Vladimír Vlk.

Lukáš Wagenknecht svou korespondenci pro kolegy v dozorčí radě nechtěl nijak komentovat: “Co se týče práce v dozorčí radě ČEZ, jsem vázaný mlčenlivostí.”

Stejně tak nechtěl rozebírat spor s Radmilou Kleslovou, ani to, nakolik Babišova pravá ruka přispěla k jeho odvolání z postu prvního náměstka na financích. “Já se k té paní nebudu nijak vyjadřovat. Ať si o ní udělá každý obrázek sám,” dodal Wagenknecht.

Reakce Radmily Kleslové pro Neovlivní.cz byla stručná. Na otázky, jestli tlačila na Wagenknechta, aby se o její smlouvu nezajímal, či jej obviňovala z jejího vynesení do médií, odpověděla jedním slovem: “Ne.”