Bývalý bankéř a investor Radovan Vávra dnes o tom, proč bylo jasné, že se školy zase zavřou. A kdo za to může.
Nikdy nechválím sám sebe a nikdy neprozrazuji pachatele dopředu. Dneska ale udělám výjimku. V srpnu jsem si zahrál na ministra školství a publikoval doporučení pro chytré otevření škol. (Najdete ZDE) Skutečný ministr školství, Robert Plaga, si raději zlomil ruku a tak se nic z toho, co bylo obsahem mého „projevu“, do života nedostalo.
Fakt vás prosím, abyste si ten kratičký článek znova přečetli. Dneska se totiž nechci věnovat tomu „CO“ jsem navrhoval a co jsme měli udělat, ale tomu „PROČ“ jsem to navrhoval. Bylo totiž evidentní, že otevření škol bude představovat epidemiologické riziko. Bylo také evidentní, že špatným, vynuceným opatřením pak bude, že školy se zase zavřou. Často se vláda vymlouvá, že nemohla vědět, že nikdo nevěděl a že jediný virus má plán. Ne přátelé, tak to není. Já jsem věděl, já jsem říkal a já jsem měl zase pravdu! Proč jsem to ale tehdy říkal? Jaké problémy přináší soužití dětí s nemocí COVID-19? Co o tom víme?

Skutečně to vypadá, že COVID-19 je pro děti méně nebezpečný. Podle nedávné studie z Nature Medicine mají dospělí zhruba dvakrát větší pravděpodobnost nakažení, než lidé pod 20 let věku. Ve Spojených státech netvoří děti ani 10% z celkového počtu nakažených, jinde je to cca 2%. To jsou skvělé zprávy. Nicméně zcela imunní děti bohužel nejsou. Pořád se bavíme o tom, že podle amerických pediatrů má COVID-19 smrtnost nenulovou, konkrétně 0,6%. Data ale naznačují, že děti se prostě nakazí méně často.
Na tom, proč tomu tak je, ale zdaleka nepanuje shoda. Jedním z možných vysvětlení může být myšlenka, že děti mají v plicích méně ACE2 receptorů a navíc je mají méně vyvinuté, než dospělí. Dnes víme, že ACE2 receptory jsou místa, kterými se virus SARS-CoV-2 dostává do buněk, takže se to zdá logické. K potvrzení této hypotézy bychom ale potřebovali prozkoumat tyto dětské tkáně, což není snadné. Další možností je fakt, že děti jsou více vystavené koronavirům obecně a tudíž s nimi umějí lépe bojovat. Prostě nekonečné dětské rýmičky jim pomáhají. Tahle teorie se ale neumí vyrovnat s faktem, že odolnost proti COVID-19 mají i novorozenci, kteří ještě rýmičku nestihli. Proč se děti nakazí méně často zatím vysvětlit neumíme.
