Ministři na vládě zasedali bez respirátorů

Premiér i ministr zdravotnictví peskují lidi za to, že nenosí ochranné pomůcky. Sami někteří ministři je na zasedání kabinetu neměli

“Dále bych chtěl vyzvat k nošení roušek. Pokud tu roušku nemáte na nose, tak je to úplně zbytečné. Kdo má roušku a má ji pod nosem, tak to nemá žádný efekt.” Těmito slovy vyčinil premiér Andrej Babiš loni v říjnu lidem, kteří ignorovali vládní nařízení o nošení ochranných pomůcek. Občany přitom v posledním roce za nedodržování opatření peskoval opakovaně.

Někteří jeho vlastní ministři přitom na pondělním zasedání kabinetu byli bez respirátorů. Usvědčují je fotografie, které zveřejnil sám Úřad vlády a upozornili na to lidé na sociálních sítích.

Na snímcích je zřetelně vidět, že povinný respirátor nemá ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr zemědělství Miroslav Toman či ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Nejasné je to z fotografií u nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, ministra vnitra Jana Hamáčka a vicepremiéra Karla Havlíčka.


Pondělní zasedání ministrů Foto: Úřad vlády ČR

Pondělní zasedání kabinetu Foto: Úřad vlády ČR

Vládní nařízení z letošního února přitom pro pohyb v uzavřených prostorech i venku zní jasně: “Všem osobám se s účinností ode dne 25. února 2021 od 00:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek.”

Výjimky jsou striktně vyjmenované, mají je například osoby s poruchou intelektu. A podle bodu n) z únorového nařízení také “zaměstnanci a osoby v obdobném postavení včetně ústavních činitelů po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě, pracuje-li taková osoba ve vzdálenosti nejméně
2 metry od jiné osoby.”

Zasedací pořádek podle fotografií skutečně naznačuje, že mezi ministry je dvoumetrový rozestup. Snímky ale současně ukazují, že ministři během své práce přecházejí od jednoho k druhému.

Naopak očkování, které z členů vlády absolvovali Miroslav Toman či Marie Benešová, k nenošení respirátoru podle únorového nařízení nikoho neopravňuje.

A co si o ignorování ochranných pomůcek obecně myslí prezident? “Já bych se přimlouval za důsledné pokutování všech, kdo roušky nenosí, ač se roušky nosit mají a ohrožují tím nejen sebe, ale i ostatní,” řekl Zeman loni v říjnu v rozhovoru pro deník Blesk. Pokuta by podle něj měla být ve výši asi 2000 až 3000 korun.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email