Faktury za tři miliardy. Proč musí odejít Babišovi lidé z Českých drah

Fialovi ministři spouští obměnu resortů a státních firem. Dosazují lidi, kterým mohou věřit.

Ministr dopravy Martin Kupka dnes hodlá upravit dozorčí radu Českých drah k obrazu svému. “Mělo by se to stát ve čtvrtek. Předpokládám, že to budou nejméně dva členové,” řekl tento týden Kupka televizi Nova. Další podrobnosti nesdělil.


Foto: Peteri / Shutterstock.com

Podle zjištění Neovlivní.cz mají být nakonec odvoláni tři členové kontrolního orgánu státního dopravce. A na jejich místa mají přijít lidé, kterým nové vedení resortu důvěřuje.

“Vrátit se má bývalý náměstek Petr Šlégr, dopravní expert Jiří Minka a ekonom Mirek Zámečník,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z ministerstva.

Nominaci těchto lidí potvrdil redakci i další spolupracovník ministra Kupky.

Personální změny v dozorčí radě Českých drah mají jediný důvod: nový ministr chce do státní firmy lidi, na jejichž úsudek se může spolehnout.

“Jde o to, aby tam seděli lidé, kteří nám budou poskytovat relevantní informace o fungování podniku. A ministr se pak na jejich stanoviska může spolehnout, což nyní neplatí,” dodal již citovaný zdroj.

Jako příklad lze použít příběh, který popisujeme v únorovém časopise Neovlivní.cz. Jde o faktury za tři miliardy korun, které lítají mezi Českými dráhy a další státní firmou Správa železnic v rámci majetkového vypořádání po oddělení obou firem.

„Jde o balík pozemků pod kolejemi, kdy má Správa železnic podle faktur zaplatit drahám miliardy. Jenže úředníci správy jsou konsternovaní a říkají: my žádné tři miliardy nemáme,“ popisuje jeden z Kupkových spolupracovníků. „Ten problém je dlouhodobý. Bohužel předchozí ministr Havlíček už to ke konci neřešil a nechal to tady svému nástupci. A my nejdřív musíme zjistit, kde je pravda, protože každá strana to líčí trochu jinak.“

A v tom je ten problém: noví ministři nevědí, komu z úředníků mohou věřit. A jak moc jsou věrohodné zprávy, které jim předkládají.

Jaké pasti nachystali Babišovi lidé na nové ministry? A proč nebude snadné se jich zbavit? Popisujeme v únorovém časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Peteri / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email