Mír na Ukrajině: Ruský tlak, diplomatický oportunismus a rozpočtové limity USA

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o tom, proč je ukončení Putinovy války v nedohlednu. „Drony, mobilizace, právní závazky americké pomoci i geopolitické kalkulace Trumpova Bílého domu budou nadále určovat, zda Ukrajina vydrží – a zda bude jednou moci vyjednávat z pozice síly.“

Po několika měsících diplomatických snah amerického prezidenta Donalda Trumpa o urovnání války na Ukrajině je jasné, že mírové řešení zůstává zatím mimo dosah. Navzdory přímé komunikaci s Vladimirem Putinem a několika variantám kompromisních návrhů se Washingtonu nepodařilo dotlačit válčící strany k příměří. A to nejen kvůli přehnaným požadavkům Moskvy a neústupnosti Kyjeva, ale především kvůli tomu, že ani jedna ze stran zatím nevěří, že mír přinese výhodnější postavení než pokračování války.

Foto: Dmytro Larin / Shutterstock.com

Ukrajina předložila Trumpově administrativě vlastní plán, jehož cílem je zmrazení bojů na současné frontové linii, stažení ruských sil z části Charkovské a Mykolajivské oblasti a zavedení mezinárodní kontroly nad Záporožskou jadernou elektrárnou. Kyjev požaduje také bezpečnostní záruky ze strany Spojených států a využití zmrazených ruských aktiv jako prostředků k poválečné obnově. Trump naopak upravil návrh tak, aby byl pro Putina atraktivnější: vypustil klauzuli o reparacích, odmítl nabídnout garance a slíbil uznat Krym jako ruské území.

Ani to ale Kreml neuspokojilo. Moskva namísto kompromisu trvá na úplném stažení ukrajinských sil z celé Luhanské, Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti, tedy regionů, které Rusko ústavně považuje za své. Ruský vyjednavač Vladimir Medinskij navíc pohrozil, že Moskva je připravena bojovat „navždy“. Tato formulace je nejen projevem ruského maximalismu, ale i důkazem, že Putin kalkuluje s prodlužováním konfliktu jako nástrojem nátlaku nejen na Kyjev, ale i na Západ.

Z pohledu teorie her se situace podobá klasické pasti válečného opotřebování. Obě strany vědí, že jejich původní cíle nejsou dosažitelné – a přesto pokračují v boji. Rusko již odepsalo možnost rychlé změny režimu v Kyjevě, Ukrajina si uvědomuje, že nedosáhne úplného osvobození všech okupovaných území. Ale právě proto, že ani jedna strana nemá důvěru v druhou – a neexistují mezinárodně garantované záruky bezpečnosti – zůstává válka logickou volbou. Války často nekončí, protože strany se neobávají jen o současné ztráty, ale i o to, zda jakákoliv dohoda bude dodržena. V současném prostředí žádný takový důvěryhodný rámec neexistuje. A bez něj je mír nemožný.

Veškeré úsilí Trumpovy administrativy naráží i na vnitropolitické limity. Ačkoliv Trump sám pomoc Ukrajině opakovaně zpochybnil a tvrdí, že vojenská podpora USA nezmění výsledek války, zcela ji zastavit nemůže. Zhruba polovina americké pomoci je realizována skrze smlouvy s obrannými firmami v rámci tzv. USAI – Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině. Tyto kontrakty nelze bez souhlasu Kongresu zrušit. Druhá polovina pomoci sice probíhá přes program prezidentského čerpání ze skladových zásob, který je v rukou Bílého domu, ale i ten má logistická omezení a je již předem plánovaný. Bez aktivního zásahu by tak Ukrajina měla v roce 2025 obdržet více hodnotově přidané vojenské pomoci než v roce 2024. To ovšem neznamená, že pomoc zůstane stabilní i v roce 2026 – pokud Trump neprodlouží podporu, může dojít k jejímu postupnému poklesu, zejména v oblasti dodávek obrněné techniky.

Na frontě došlo od jara k posunu paradigmatu. Místo rozsáhlých průlomů dominují útoky malých taktických jednotek a přesně řízené údery dronů. Ukrajinská armáda zavedla tzv. dronovou linii – koncentraci dronových pluků a brigád schopných působit v hloubce 10–15 kilometrů za ruskými liniemi. Cílem je narušit logistiku, velení a zásobovací uzly. Tato taktika krátkodobě zastavila ruský postup u Pokrovska, ale ruská armáda brzy nasadila vlastní dronové pluky. V sektoru Kursk navíc Rusko tuto taktiku využilo k průlomu ukrajinské obrany u Sudži. Přestože klasické ofenzivy s obrněnými jednotkami nezmizely, jejich role klesá. Armády častěji využívají lehké jednotky na motocyklech a čtyřkolkách, které jsou hbitější a hůře zasažitelné. Válka dronů je však zároveň válkou zrcadlení: každá nová inovace je během několika týdnů okopírována druhou stranou a převaha se rychle neutralizuje.

Zásadní výhodou Ruska zůstává početní převaha. Podle dostupných údajů z konce roku 2024 Rusko rekrutuje 30 000 až 45 000 kontraktů měsíčně, zatímco ztráty se pohybují kolem 500–750 vojáků denně. Ukrajinské síly mají nižší náborové kapacity a nemohou v dlouhodobém horizontu soupeřit v živé síle ačkoli jejich rekrutace se pohybuje okolo 30000 branců měsíčně. Zároveň ani jedna armáda nemá aktuálně strategické rezervy schopné rozhodujícího protiútoku. Ruský průlom mezi Pokrovskem a Toretskem navázal na předchozí postupy v oblasti Avdijivky a Očeretyne a i když nelze očekávat obsazení celého Donbasu, další územní ztráty mohou zlomit jak morálku Ukrajinců, tak i odhodlání některých západních partnerů pokračovat v podpoře.

K tomu přistupuje vnitřní vyčerpání obou armád. V ruské armádě bylo jen v období 2022–2024 za dezerci nebo neoprávněné opuštění jednotky identifikováno přes 49 000 vojáků. V některých případech jde o vojáky, kteří se nevrátili z dovolené, skrývali se z důvodu zranění nebo psychického zhroucení. Více než 1 100 případů skončilo rozsudkem. Jen v roce 2024 bylo podle iniciativy „Jdi do lesa“ evidováno 3 800 žádostí o pomoc se zamezením služby – dvojnásobek oproti předchozímu roku.

Situace je ještě dramatičtější na ukrajinské straně. Podle oficiálních údajů bylo v roce 2024 za dezerci stíháno přibližně 60 000 vojáků. Často jde o případy spojené s vyčerpáním, nedostatkem rotací nebo při v souvislosti s novou vlnou mobilizace. Přesto čísla ukazují, jak hluboká únava a napětí se v armádách hromadí. Válka se tak nevede jen na bitevním poli, ale i uvnitř myslí vojáků.

Výhledově se tedy Ukrajina ocitá v sevřeném prostoru mezi ruským tlakem, diplomatickým oportunismem a americkými rozpočtovými limity. Mír je teoreticky možný, ale jen jako výsledek trvalé vojenské rovnováhy a diplomatického konsenzu, který zatím neexistuje. Realističtější je scénář opotřebovací války, která může trvat ještě měsíce – nebo roky. Drony, mobilizace, právní závazky americké pomoci i geopolitické kalkulace Trumpova Bílého domu budou nadále určovat, zda Ukrajina vydrží – a zda bude jednou moci vyjednávat z pozice síly. V tuto chvíli však nelze říct nic jiného než to, že mír byl opět odložen.

Zdroj náhledové foto: Dmytro Larin / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email