© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Začíná další kolo jednání evropských poslanců o střetu zájmů českého premiéra. Tentokrát přijíždí přímo do Prahy mise výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. A to kvůli dotacím, jejich využívání a také čerpání evropských peněz ze strany Agrofertu ze svěřenského fondu Andreje Babiše. Agrofert misi označil za skandální a zpolitizovanou.
Skupina europoslanců, mezi nimiž je za českou stranu Tomáš Zdechlovský a Mikuláš Peksa, přijíždí do Prahy na konci týdne. V plánu má podle informací Neovlivní.cz například tyto schůzky:
Psali jsme: |
» Babiš hraje o vše |
» Za kulisy: Nervozita a blbá nálada v Agrofertu |
» Nikoli politicky. Audit může být smrtící pro Babišův byznys |
Mise vedená šéfkou výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Monikou Hohlmeier vyvolala napětí ještě před tím, než vůbec začala. Agrofert z premiérova svěřenského fondu ji totiž označil za zpolitizovanou výpravu a skandální zásah ze strany Evropského parlamentu.
“Je předem jasné, jak bude návštěva probíhat a jaký má mít účel. Celou misi považujeme za nehorázný a skandální zásah do probíhajícího auditního řízení, které vede Evropská komise s Českou republikou. Partnery k dialogu jsou pro nás příslušné české úřady, případně Evropská komise, nikoli politická delegace v čele s paní Monikou Hohlmeier. Její veřejné výroky jasně dokazují, že ve věci dotací má předem jasno, aniž by znala jakékoli podrobnosti. Ve věci dotací jsme vždy postupovali plně v souladu se zákonem a jsme přesvědčeni, že se to nakonec prokáže,” prohlásil mluvčí holdingu Karel Hanzelka.
Německá europoslankyně Monika Hohlmeier ale kritiku odmítla s argumentem, že práce jejího výboru je striktně apolitická a jde mu jen o ochranu ekonomických zájmů unie a jednotlivých členských států.
“Jen proto, že se jedná o premiéra, nemůže se dožadovat speciálního zacházení před zákonem,” řekla Hohlmeier k případu Andreje Babiše. „Pro něj platí stejná pravidla jako pro každého jiného skutečného vlastníka. Před zákonem si je každý rovný, ať už má hodně peněz, nebo málo, ať už je politicky mocný, nebo vůbec není v politice,“ citovala její slova ČTK.
Výhrady, že debata o českém premiérovi nepatří na půdu Evropského parlamentu, pak označila za “škodlivou propagandu”. To, že se europarlament do případu jeho střetu zájmů vůbec nemá zapojovat, kromě Agrofertu prohlásil i přímo Andrej Babiš.
Jak popsala v této analýze šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková zkraje roku, Andrej Babiš se nemohl víc splést, pokud se spoléhal na to, že nové složení europarlamentu mu bude víc nakloněné, než to minulé.
“Jen co se noví europoslanci usadili do svých křesel, ukázalo se, že to, co českému premiérovi prochází na domácí půdě, to se v Evropské unii toleruje jen těžko. Evropská unie zkrátka nenechá českého premiéra, aby problém svého střetu zájmů “vyseděl”, jak si zvykl doma.”
Europoslanci už otevřeli téma premiérova střetu zájmů hned na prvních jednáních parlamentu. A nyní tedy přijíždějí přímo do Prahy.