Číslo 1 mezi sněmovními přílepkáři. To je Milan Urban

Přestřelka mezi vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) a poslancem Ladislavem Šinclem (ČSSD) nad podobou pojišťovací zákona » otevřela klíčové téma: Proč a v čím zájmu poslanci na poslední chvíli mění zákony. Sestavili jsme pro vás přehled deseti největších sněmovních přílepkářů.

Číslo 1: Milan Urban, poslanec ČSSD

Milan Urban, poslanec ČSSD. Foto: psp.cz

Poslanecký přeborník v předkládání pozměňovacích návrhů k nejrůznějším zákonům. Velmi často jej kolegové ve sněmovně či odborná veřejnost kritizují, že jeho návrhy vycházejí vstříc velkým firmám, například energetickému gigantu ČEZ či telefonním operátorům. Milan Urban se také proslavil tím, že trávil dovolenou na jachtě v italském Monte Argentariu s hlavním lobbistou ČEZu.

V minulosti Urban zasáhl například v těchto obalstech:

ENERGETIKA

Do novely energetického zákona letos vložil rekordní desítky pozměňovacích návrhů, které pobouřily Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle něj Urban navrhoval účelové změny, které by vycházeli vstříc solárním baronům. ERÚ tvrdí, že navrhoval zmenšení prostoru pro kontrolu solárních elektráren či faktické odstranění jeho současného vedení v čele s šéfkou Alenou Vitáskovou, která nejde solárníkům na ruku. “Pan poslanec Urban podal přes 180 pozměňovacích návrhů. (…) To je zákon, který má rozhodovat o stovkách miliard korun, které všichni za energie platíme?,” bouřil ve Sněmovně poslanec Úsvitu Marek Černoch. Zákon byl přesto schválen i s částí pozměňovacích návrhů.

TELEKOMUNIKACE

Do novely zákona o elektronických komunikacích vložil Urban vloni pozměňovací návrh, který podle odborné veřejnosti osekával práva zákazníků na úkor telekomunikačních operátorů. Později nahradil Urbanův návrh ještě razantnější přílepek poslance Stanislava Pflégera.

ZDANĚNÍ BENZÍNU

I u dalšího pozměňovacího návrhu čelil Urban loni kritice, že vychází vstříc byznysu – tentokrát distributorům benzínu a nafty. Urban chtěl totiž do návrhu zákona, který měl původně jen zachovat daňovou vratku pro zemědělce – “zelenou naftu”, prosadit snížení spotřební daně na benzin a naftu.

Ministr financí Andrej Babiš z ANO i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD zuřili, že by vinou Urbanova návrhu přišel stát o 14 miliard korun ročně. “Tohle je vyloženě návrh, který by šel do kapes distributorům. Přinese to zisky pár firmám,” řekl šéf hnutí ANO. “Myslím, že předložení pozměňovacího návrhu byla velká chyba ze strany poslance Urbana,” přidal se Sobotka.

ODPADY

Poslanci vloni schválili novelu zákona o obalech včetně Urbanova pozměňovacího návrhu, který změkčoval povinnost na recyklace a šel tak na ruku průmyslovým podniků a spalovnám. “Poslanci ustoupili před obavami průmyslu. Schválená nízká míra recyklace znamená, že velká část obalů bude dál končit na skládkách a ve spalovnách,” uvedlo v prohlášení ekologické Hnutí Duha.

ENERGETIKA podruhé

A na závěr trochu historie. Nejslavnější je Urbanův přílepek z roku 2009, který stanovoval pravidla pro nakupování emisních kreditů. Urban a další poslanci jej nenápadně propašovali do novely nesouvisejícího zákona o spotřební dani. ČEZ tak nemusel za emisní povolenky platit. Ušetřil zhruba 70 miliard korun. Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) označil operaci za “krádež za bílého dne”.

« Zpět na hlavní článek             ⇔            Číslo 2: Karel Šidlo »