Mládek navrhuje, aby OKD převzal za korunu státní podnik Diamo

Vláda dostane na stůl materiál, pod něhož by krachující důlní firmu OKD převzala státní společnosti Diamo. Za jednu korunu. Firmu by stát převzal i se ztrátovými doly, které bude muset zavřít a sanovat. Návrh z dílny ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka řeší situaci, do které firmu dostali lidé kolem někdejšího filantropa a podnikatele Zdeňka Bakaly. Jeho roli nyní vyšetřuje policie.

Poslední vývoj:

Zdenek_Bakala_karikatura
» Bakalova NWR padala do ztráty, manažeři pobírali obří odměny
» Analytický portrét: Drahý Zdeněk Bakala. Příběh self-made mana
» 80 minut Bohuslava Sobotky. O OKD, šrámu na kariéře
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD

Ministr průmyslu předložil svůj plán do připomínkového řízení. “Smyslem nabídky je zabránit opakování stejného příběhu, který se již v OKD odehrál. Jeho podstatou byla snaha soukromého vlastníka maximalizovat výnosy pro sebe a náklady spojené s útlumem dolů a uvolňováním pracovníků OKD přenést na bedra státu. Současně jde o reakci na požadavek managementu OKD, jenž od státu požadoval další finanční podporu,” zdůvodnil svůj dnešní krok ministr.

Vedení OKD hledá na trhu strategického partnera a oslovit chce zhruba dvě stovky firem. Ty by se pak měly podle plánů OKD zúčastnit výběrového procesu.

Mládkův plán přichází ve chvíli, kdy policie rozjela vyšetřování finančních operací v ostravské těžební společnosti OKD a  chystá výslech klíčové postavy byznysu a donedávna i zákulisí politiky Zdeňka Bakaly. Vyšetřování se týká finančních operací majitelů dolů, u nichž existuje podezření, že ve výsledku poškodily OKD.

Jde hned o několik transakcí, které nasvědčují tomu, že manažeři a majitelé nejednali s péčí řádného hospodáře a vyvedli z firmy stovky milionů korun. Kriminalisté se podle zjištění Neovlivní.cz zaměřili zejména na výplatu dividend, na niž si manažeři vzali úvěry, které byly následně nevýhodně přefinancovány.

Verdikt, zda bude za operace předcházející úpadku společnosti někdo stíhaný, je očekávaný ještě do podzimních parlamentních voleb. Tedy ještě před tím, než bude současný premiér Bohuslav Sobotka bojovat ve volbách o svou další politickou kariéru i o osud ČSSD. Právě kauza OKD je Sobotkovým slabým místem, on coby ministr financí kdysi doly, které skončily v rukou Zdeňka Bakaly, prodával. A soud už několik měsíců řeší, zda byly doly prodané pod cenou.

Sám Sobotka všechny otázky na OKD odráží tvrzením, že privatizace byla v pořádku. “V době privatizace nebyl posudek na cenu OKD zpochybněn. My jsme neměli žádné informace ani signály, že by znalec neodvedl práci dobře. Mám čisté svědomí,” prohlásil před časem.