© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Dlouholetému zpravodajskému důstojníkovi a výsadkáři, který skončil ve funkci šéfa rozvědky kvůli kontaktům s obviněným Redlem, už stát jinou práci nenabídl.
Bývalý šéf civilní rozvědky UZSI Petr Mlejnek se registroval na pracovním úřadu. Mlejnek na přímý dotaz informaci Neovlivní.cz potvrdil. Poté, co skončil ve funkci, nemůže dle svých slov sehnat zaměstnání.
“Tak to samozřejmě je, momentálně jsem nezaměstnatelný,” uvedl Petr Mlejnek.
Jak sám říká, není to pro něj problém existenční. “V byznyse jsem si peníze vydělal, ale spíš mě mrzí, že nemůžu pracovat. Žádná nabídka – ani ze strany státu- nepřišla,” dodal.
Mlejnek byl jmenovaný do čela civilní špionáže 8. června, už 31. srpna rezignoval. Ve funkci tak vydržel necelé dva měsíce. I za tu dobu se ale stihl seznámit se spoustou citlivých informací.
V podstatě od devadesátých let přitom politici řeší, že se stát s podobnými situacemi nedokáže vypořádat: “vypouští” své bývalé zaměstnance vybavené spoustou strategických informací do civilu a zpravidla se nijak nesnaží zavázat si jejich loajalitu nabídkou dalšího uplatnění ve státní správě.
O lidi se zkušeností ze zpravodajských služeb je přitom v byznysu mimořádný zájem. Prakticky každá významnější firma někoho takového zaměstnává. Naopak ve většině demokratických zemí se stát o špióny Mlejnkova postavení postará: mimo jiné i proto, aby se snížilo riziko, že dotyčný přejde na “druhou stranu” a zneužije své znalosti či informace proti státu.
Ale čeští politici to za uplynulých třicet let vyřešit nedokázali. Jen o tom mluvili. A to jak politici z levicových vlád, tak ti z pravicových.
Důsledky byly zřejmé: bývalý šéf BIS Karel Vulterin skončil po odchodu ze státních služeb jako ředitel kasina. Bývalý šéf vojenských zpravodajců Miroslav Krejčík zase obratem nastoupil do služeb tehdy vládní sociální demokracie. Na pracovní úřad se byl kdysi přihlásit i bývalý šéf rozvědky Karel Randák. “Práci zatím nemám, byl jsem i na pracovním úřadě, ale nakonec jsem se rozhodl, že si zaměstnání najdu sám,” komentoval to tehdy Randák.
Petr Mlejnek je tedy další v řadě: “Nestěžuju si. Rád jsem pracoval pro stát i pro rozvědku, byl jsem tak vychovaný. A jsem zvyklý se o sebe postarat.”
Na funkci rezignoval pod tlakem, když vyšly najevo jeho kontakty s ústřední postavou kauzy Dozimetr Michalem Redlem.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com