Mohu zvážit převod majetku do svěřeneckého fondu. Ale, napsal Babiš

“Šéf ANO, vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš publikoval v článku v úterním Právu neobvykle dlouhou až emotivní osobní obranu proti kritikám za střet svých zájmů jako významného podnikatele a politika,” uvedl list na svém internetovém serveru Novinky.cz.

Právo, které – obvykle prostřednictvím redaktora Jana Rovenského – mívá nadstandardní přístup k originálním informacím od ministra financí a majitele Agrofertu v jedné osobě, zveřejnilo tentokrát text, v jehož závěru Andrej Babiš napsal: “Jistě je co zdokonalovat. Mohu například zvážit převedení svého majetku do svěřeneckého fondu.”

Exkluzivně:

» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje Babišův Agrofert
» 33 odstavců. Projděte si stížnost na Agrofert do Bruselu
» Babiš: Dotace pro Agrofert? Nemám s tím nic společného
» Dotace pro Agrofert se dojednávaly v prostorách ANO
» Žalobci začali řešit angažmá Kleslové ve státních firmách
» Kauza Neovlivní.cz: Kleslová definitivně končí v politice
» Prostě musí z firem odejít, říká o Kleslové Babiš
» Zveřejňujeme kompletní nahrávku. 15 minut s Radmilou Kleslovou
» Odměny Kleslové se dramaticky zvedly až s jejím vzestupem v politice
» Výhrůžky Kleslové: Nemyslíte politicky. Od teď mám s vámi problém
» Potvrzeno: ČEZ platí Kleslové 100 tisíc měsíčně

Vzápětí však tento náznak slibu zpochybnil větou: “Nebudu tak ale činit pod tlakem či diktátem,” uvádějí Novinky.

Server připomíná, proč se ministr financí k věci svého majetku vůbec vyjadřuje: “Konflikt mezi Babišem majitelem Agrofertu a Babišem politikem je terčem kritiky ze strany jeho politických protivníků, takže pod tlakem je Babiš jako majitel firmy, která soutěží o státní zakázky a přijímá miliardové dotace z fondů EU, neustále.”

Pro zájemce, o čem je řeč, nabízíme výběr z obsahu Neovlivní.cz v přiloženém INFOBOXU.

A monitoring úterního textu ze serveru Novinky.cz nabízíme bez dalších komentářů:

O bohatých v politice: “Vstup movitého člověka či investora do politiky není nic zvláštního a výjimečného. (Babiš) jmenuje například Donalda Trumpa, bývalého úspěšného starostu New Yorku Michaela Bloomberga či slovenského prezidenta Andreje Kisku.”

Proč je Babiš v politice? “Česká veřejnost byla podle jeho slov znechucena korupcí, plýtváním a defraudací veřejných prostředků a také unavena „z vyprázdněné, otupělé, jalové a neefektivní partajní politiky“, která, jak uvádí, „k ničemu užitečnému nevede“.”

Je v konfliktu zájmů? “Přiznává, že potenciální konflikt zájmů má, ale nezneužívá ho, parafrázuje server Babiše. „Já se neschovával ani za svěřenecký fond, ani za bílé koně, které tak rádi využívají čeští politici. Šel jsem do politiky a jasně řekl: „Ano, jsem ve střetu zájmů, nebudu zneužívat svůj vliv, protože bych byl blázen! Kontrolujte mě a prověřujte!“”

O kom je tato pasáž, se můžeme jen dohadovat: Novinky citují z Babiše rovněž tuto pasáž: “Trpce si však vzápětí stěžuje, že v jeho případě vznikla u nás média, jejichž jediným účelem je jeho „kontrola, prověřování a permanentní kritika“. A majitel obrovského mediálního koncernu pokračuje: „Koho by trápilo, že celý mediální trh je v krizi a novinám klesají prodeje, a tedy i zisky. Prachy na podpásový útok na Babiše se vždycky najdou. Koho by trápilo to, jestli jsou čisté, nebo špinavé? Kdybych fakt chtěl zneužívat své postavení, bylo by pro mě jednodušší zůstat ve stínu…“”