Most má novou vládu, politiky vyšetřuje policie

Komunální politici v Mostě se v úterý večer dohodli na sestavení nové vlády ve městě. V kulisách poznamenaných korupční nahrávkou, o níž minulý týden informoval deník Neovlivní.cz, vznikla koalice složená ze Severočechů Most, ČSSD a ODS. ANO a KSČM, strany, které se podle záznamu pokusily kupčit s hlasy, odcházejí do opozice.

Je to týden, co šéf strany Severočeši Most Jiří Zelenka odnesl na policii nahrávku, která zachycuje, jak se zástupci tří jiných partají pokoušejí nakupovat hlasy a pomocí přeběhlíků ovládnout mosteckou radnici. Původní koalice složená ze Severočechů, komunistů a ANO, se rozpadla o dva týdny dříve.

Nabídku bytu i lukrativních funkcí v městských firmách dostal zástupce Severočechů Jiří Šváb, který se ocitl v tíživé životní situaci. Na pásce mu slibují, že se o něj postarají, (“všechno, co chceš, jenom si řekni a my ti to splníme”), zástupci tří partají: Mostečané Mostu (SMM), KSČM a ANO. Poslední dvě zmiňované strany teď z vedení Mostu vypadly.

Všichni tři radní za ANO v úterý rezignovali na své funkce, do opozice odcházejí i komunisté.

“Nebudeme tiše podporovat vznik trafik určených pro věrné a oddané hnutí Severočeši Most. Nebudeme součástí machinací, spekulací a totalitních praktik jediného vládce,” uvedli ve společném prohlášení radní ANO. Mezi nimi i Jan Schiller, jeden z aktérů nahrávky.

V rozhovoru pro ústecké vydání Mf Dnes před pár dny odmítl, že by se dopustil jakékoli korupce. Tvrdí, že se jen pokusil politika od Severočechů, kterého roky zná a s jehož sestrou žije, morálně podpořit.

“V tomto duchu jsem vypovídal i na Policii ČR. Pan Šváb je totiž dlouhodobě nespokojeným členem tohoto skoro sektářského hnutí, který je v tíživé situaci. Teď více, než kdy před tím. Je nespokojen, ale strach mu nedovolí jakkoliv se vzepřít. Jedním z důvodů tohoto strachu je skutečnost, že bydlí v bytě pana Zelenky, který ve svém hnutí vládne pevnou rukou,” řekl listu Schiller. Zelenka je majitelem nemovitostí na Mostecku. “Oprávněně se tak obává, že bude vystěhován, pokud se vzepře. Obává se i o svůj profesní život, kdy mu bude tímto člověkem znemožněno prosadit se profesně v jakékoliv získané zakázce.”

Schiller, stejně jako další aktéři nahrané schůzky, chtějí po policii, aby vyšetřila neoprávněné odposlechy.

Nová koalice složená ze Severočechů Most, ČSSD a ODS bude mít v zastupitelstvu těsnou většinu 23 hlasů. “Dohoda už existuje, zatím ještě není podepsaná,” řekl České televizi v úterý večer Jiří Zelenka.

Vedení by mělo zastupitelstvo města zvolit během středy. ČSSD, která přistoupila na “opoziční” smlouvu s ODS, by měla obsadit funkci náměstka primátora.