Muskovy krysy pracují v noci

Trumpova administrativa poskytuje českým populistům návod, jak se stát neomezeným vládcem. Začíná se tím, že dosavadní letitá pravidla hry neplatí. Stejně tak se nerespektuje nic, co stojí v cestě. Ani zákony.

Razance, s jakou Donald Trump a jeho věrní bortí dosavadní pořádky v USA, nepřestává ani déle než měsíc od jeho inaugurace do funkce amerického prezidenta překvapovat. A to je mírné slovo, dalo by se použít i „šokovat“. Pro země, jako je Česko, které zatím nesklouzly k autokracii, je dobré bedlivě sledovat, jak Trumpova administrativa postupuje. Protože pokud uspěje a ani soudy nedokážou jeho rozkazy zvrátit, poskytne politikům podobného střihu dokonalý návod, jak se stát neomezeným vládcem.

Donald Trump domluvil, složil prezidentskou přísahu a odebral se do Oválné pracovny Bílého domu. Posadil se za stůl, který znal z prvního mandátu v letech 2017 až 2021. Na skříňku za sebou znovu postavil fotografii svého otce Freda a dalších členů rodiny.

Během prvního dne ve funkci Trump podepsal 42 prováděcích nařízení, memorand a prohlášení a 115 osobních příkazů. Zdroj: x.com/POTUS

A v této chvíli se tým Elona Muska, lehce orwellovsky nazvaný Oddělení pro efektivitu státní správy (DOGE), vrhl na federální úřady a agentury jako hejno kobylek. S deklarovaným cílem osekat počet federálních zaměstnanců o pět až deset procent, odhalit plýtvání penězi daňových poplatníků a korupci, ušetřit na zbytečných výdajích stamiliardy dolarů.

„Bude to pořádná jízda, připoutejte se,“ varovali někteří znalci Trumpa a Muska před tím, co čeká Ameriku a svět po nástupu nového prezidenta. Nelhali, je to tak.

Muskův tým projíždí záznamy o federálních zaměstnancích, na úřadech a ministerstvech má přístup k údajům o placení pojistného nebo daní, o bankovních účtech.

Ředitelka Správy sociálního zabezpečení (SSA) Michelle Kingová rezignovala, protože nesouhlasila s přístupem Muskových lidí k těmto údajům. Náměstek na ministerstvu financí David Lebryk rovněž odešel, protože nechtěl Muskovi umožnit přístup do systému, kde se eviduje vyplácení zdravotního a sociálního pojištění i mezd ve státní správě.

Tisíce lidí už dostaly výpověď, například z Finančního úřadu. Dvě instituce úplně skončily: Úřad pro ochranu finančních zájmů spotřebitelů (CFPB) a Agentura Spojených států pro mezinárodní pomoc (USAID). Americký finanční úřad propouští šest tisíc zaměstnanců, nový ministr obchodu Howard Lutnick už avizoval jeho úplné zrušení. Očekává se propouštění na ministerstvech obrany a energetiky. Na ministerstvu zdravotnictví a v Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) už začalo.

Zaměstnanci federálních úřadů údajně mezi sebou nazývají členy týmu DOGE Muskrats – Muskovy krysy. Jejich identita není veřejně známá, zřejmě jde o Muskovy zaměstnance z jeho firem Space X, Tesla nebo Neuralink a podle deníku Wall Street Journal se část z nich schází v jednom z pater Rooseveltovy budovy ve Washingtonu, kde sídlí Úřad pro personální záležitosti (Office of Personnel Management) zabývající se vyhledáváním vhodných státních zaměstnanců, jejich zdravotním a sociálním pojištěním. Muskovi lidé podle svědků přicházejí až během dopoledne, ale zůstávají do pozdních nočních hodin.

„Naprosto převrátili státním zaměstnancům životy. Lidé začínají být paranoidní a vystrašení, protože jsme svědky démonizace státních, federálních zaměstnanců. Nová administrativa lidi poštvává proti sobě,“ prohlásila členka Sněmovny reprezentantů za opoziční Demokratickou stranu Debbie Dingellová.

Republikáni si naopak většinou pochvalují, že stát potřeboval zeštíhlet, a Musk slibuje, že změny přinesou větší efektivitu a úspory.

Je to legální a v souladu s americkou ústavou? Formálně ano, pokud soud nerozhodne jinak. Musk je oficiálně „jen“ poradcem prezidenta a prezident má právo vydávat exekutivní příkazy, kterých Trump hned v prvních hodinách po inauguraci podepsal stohy.

Generální prokurátoři ze 14 amerických států ovládaných demokraty se už obrátili na soud. Se stížností na to, že Musk nemá zákonnou pravomoc propouštět federální zaměstnance a neměl by mít přístup k vládním počítačovým systémům. Washingtonský soud ale odmítl vydat předběžné opatření, které by tomu zamezilo. Se zdůvodněním, že není dostatek důkazů.

Kde je třeba začít, když bude chtít třeba Andrej Babiš s Tomiem Okamurou uchvátit na podzim veškerou moc? Návod přináší časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Ilustrace:Neo

Zdroj náhledové foto: Zdroj: x.com/POTUS

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email