Můžeme mu věřit? Aneb jak to bylo se jmenováním šéfa BIS

Premiér a jeho tým odsouvali potvrzení Michala Koudelky ve funkci ředitele tajné služby, co to šlo. Proč?

Ta zpráva veřejnoprávní agentury navenek nepřipouštěla žádné pochyby. „Vláda ve středu podle informací ČTK jmenovala jednomyslně s účinností od 15. února Michala Koudelku ředitelem Bezpečnostní informační služby.“


S touto fotografií oznámila BIS v únoru 2022 na svých stránkách, že Michal Koudelka zůstává ředitelem služby. Foto: BIS

Michal Koudelka, který si vydobyl popularitu u části společnosti díky svému nekompromisnímu postoji k Rusku a také k lidem z okolí prezidenta Miloše Zemana, zůstal v čele mocné tajné služby i po výměně vládní garnitury.

To, co na první pohled znělo jednoznačně, bylo ale ve skutečnosti mnohem složitější. V podstatě celý leden podle zjištění, která přináší březnový časopis Neovlivní.cz, probíhala mimo světla reflektorů a kamer jednání premiéra a jeho spolupracovníků. Smysl byl jediný: skutečně má vláda potvrdit Michala Koudelku ve funkci ředitele BIS?

Zejména z okolí prezidenta se k premiérovi a jeho lidem dostávaly informace, že Koudelka je bezpečnostním rizikem. Fiala to bral s rezervou, ostatně Hrad je s BIS a Koudelkou osobně na válečné stezce už několik let. Loni v září jsme například v časopise přinesli odhalení, že BIS sleduje prezidentova poradce Martina Nejedlého. A vzápětí to potvrdil i prezident Miloš Zeman, který se proti tomu veřejně ohradil.

Kdyby to byla pravda, už sedí

Když teď Fialovi podsouvali informace o rizicích Koudelky, premiér žádal důkazy. Na stole měl totiž širokou škálu nařčení: od klasických zpravodajských her na téma Koudelka pracuje pro Američany či Brity, jejich zájmům nadřazuje zájem České republiky, přes obvinění, že v rozhovorech s novináři a politiky zveličoval zprávy o prezidentově zdravotním stavu, aby dosáhl aktivace článku 66, až po těžký kalibr sexuálních deliktů.

„Ta obvinění byla monstrózní. Kdyby byl zlomek z toho, co premiérovi nosili, pravda, Koudelka by šel sedět. Jenže ve chvíli, kdy došlo na lámání chleba a premiér chtěl důkazy, najednou z toho nebylo nic,“ potvrdil jeden z premiérových spolupracovníků.

Schůzky, na nichž byly ministerskému předsedovi a jeho lidem předkládány informace o údajných poklescích šéfa BIS, redakce ověřila hned u dvou ministrů a dalších dvou spolupracovníků Petra Fialy.

Z rozhovorů s nimi vyplynulo, že zdaleka nešlo jen o výše popsaná osočení, která na Koudelkovu adresu proudila z Hradu. Vážnější byly osobní pochybnosti premiéra a jeho lidí. Nemluvilo se o profesních kvalitách, ty nikdo nezpochybňoval. Ve hře byly spíše osobnostní rysy šéfa tajné služby.

Co přesně Petrovi Fialovi vadilo? A proč nakonec i přes pochyby vláda rozhodla, že Koudelkovi důvěru dá? Detaily přináší březnový časopis Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: BIS

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email