Mynář: Nechal jsem tu firmu prověřit. Ministerstvo: Nic jsme mu nedali

Případ osobní intervence v miliardové zakázce začíná kancléři prezidenta Vratislavu Mynářovi přerůstat přes hlavu. Mynář tvrdil, že neznámou českou firmu Liglass Trading doporučil kyrgyzskému prezidentovi až poté, co si ji nechal prověřit na ministerstvu průmyslu a obchodu. Ministerstvo ale na dotaz Neovlivní.cz uvedlo, že Mynářovi žádné stanovisko jeho úředníci nedávali. Protože o ně ani nežádal.

Na trhu hydroelektráren neznámá firma Liglass Trading získala minulý týden v Kyrgyzstánu obří zakázku na výstavu vodních elektráren poté, co na ni napsal doporučující dopis  Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Ten tvrdil, že korespondenci odeslal až poté, co si nechal firmu prověřit na ministerstvu průmyslu a obchodu.

“A protože to je česká firma a náš zájem je podporovat české firmy, nechal jsem to prověřit na ministerstvu průmyslu a obchodu. Ptal jsem se, jestli s ní mají zkušenosti, jestli ta firma není v likvidaci nebo insolvenci. Odpověď byla, že to je seriozní firma a na základě této odpovědi jsem na jejich žádost odeslal ten dopis. A mrzí mne, že za tím teď někdo hledá něco jiného, že jsem to dělal pro peníze,” zní Mynářova citace z nedělního dopoledne. Celý rozhovor s Vratislavem Mynářem k jeho intervenci najdete tady ».

Ministerstvo průmyslu a obchodu ovšem na dotaz Neovlivní.cz popřelo, že by kancléři prezidenta jakékoli stanovisko jeho úředníci vydávali.

Negativní hodnocení firmy Liglass Trading ze strany kyrgyzských diplomatů. Úvodní stránka jejich depeše. Zdroj: Neo

“Odešel jediný dopis a to obecný doporučující dopis, který byl dne 2. 8. 2016 adresován zástupci agentury pro podporu investic při Ministerstvu hospodářství Republiky Kyrgyzstán. O doporučení požádal za firmu Liglass Trading CZ její jednatel pan Michael Smelík,” uvedl mluvčí resortu František Kotrba.

Na přímý dotaz, jestli to tedy znamená, že žádné doporučení pro Vratislava Mynáře ministerstvo ohledně firmy Liglass Trading nevydalo, Kotrba uvedl: “Ano, je to tak.”

Mluvčí ministerstva Kotrba zdůraznil, že odeslaný dopis z MPO měl výhradně obecně doporučující charakter: “MPO v uvedeném textu obecně vítá, vzhledem k zájmu rozvíjet obchodně-ekonomickou spolupráci s Republikou Kyrgyzstán, zájem české firmy účastnit se tendru v Kyrgyzstánu v oblasti energetiky, v čemž vidí potenciál pro další rozvoj česko-kyrgyzstánských vztahů. Doporučující dopisy patří mezi nástroje na podporu exportu a jsou standardním instrumentem “otevírání dveří” do třetích zemí.”

Dopis prezidentova kancléře Mynáře aparátu kyrgyzského prezidenta naopak obecný nebyl. Mynář v něm výslovně napsal: “Chtěl bych vyjádřit podporu spolupráci s českou společností Liglass Trading CZ, která úspěšně dokončila projekt výstavby solárních a vodních elektráren spolu s vaší agenturou pod ministerstvem hospodářství Kyrgyzské republiky. Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu.”

Od podpisu dohody s firmou Liglass Trading uplynul jen týden a z případu se v Kyrgyzstánu stal skandál, který v pondělí musela řešit tamní Bezpečnostní rada. Kyrgyzští diplomaté, kteří zpracovávali na vyžádání tamních vládních úřadů zprávu o uchazečích o zakázku na výstavbu elektráren, totiž před firmou Liglass Trading na rozdíl od Mynáře varovali.

Upozorňovali, že matka společnosti je v insolvenci a není jasné, z čeho bude Liglass Trading financovat celou stavbu. Třístránkový dopis diplomatů z letošního března, který publikoval kyrgyzský zpravodajský web 24.kg, získala i redakce Neovlivní.cz. Faksimile úvodní stránky přikládáme výše.

Právě proto, že zpráva diplomatů neměla žádný dopad a naopak zakázka dopadla v intencích Mynářova dopisu, přikládají některá místní média intervenci z Prahy velkou váhu. Bezpečnostní rada v pondělí oznámila, že společnost Liglass Trading znovu prozkoumá.

Prezident Miloš Zeman se k případu zatím nevyjádřil. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček jej označil za kampaň nepřátelských médií.