Mynářův plán nevyšel: klíčový muž jeho party z Hradu odchází

Jan Novák se na poslední chvíli přesunul na méně viditelnou funkci, snažil se od minulosti odstřihnout. A doufal, že zůstane. Nepomohlo to.

Ani vánoční trhy. Ani otevřený Hrad a výstava korunovačních klenotů. Nic nepomohlo. Plán bývalého kanceláře Vratislava Mynáře, aby na Hradě i po výměně prezidenta zůstal jemu blízký člověk, nevyšel.


Jan Novák na archivním snímku z roku 2019, stojí za zesnulým Jaroslavem Kuberou Foto: Prezidenská kancelář

Jan Novák, coby klíčová postava Mynářova týmu, opouští Hrad. Oznámila to kancléřka Jana Vohralíková. “Po vzájemné dohodě dojde k předání pracovní agendy a rozpracovaných projektů,” uvedla Vohralíková.

Novák podle ní rezignoval na pozice šéfa Správy pražského Hradu a ředitele administrativní sekce prezidentské kanceláře sám, a to k tomuto pátku. Podle informací Neovlivní.cz přitom neměl šanci v týmu nového prezidenta Petra Pavla zůstat.

“Byl příliš spjatý s Mynářem, navíc se vědělo o plánu, jak ho na Hradě udržet, aby si bývalé vedení uchovalo kontinuitu,” uvedl zdroj detailně obeznámený s chodem Hradu.


ČTĚTE TAKÉ: Omerta, zní z Hradu. Hlídají nás i na toaletách


Vlivný, byť veřejnosti nepříliš známý muž má za sebou dlouholetou kariéru ve státní správě. Začínal se svým spolužákem ze studií Markem Dalíkem u prezidenta Václava Havla, zůstal na Hradě i za Václava Klause, pak se stal šéfem Úřadu vlády v době premiéra Mirka Topolánka a pokračoval i za jeho nástupců Petra Nečase a Jana Fischera.

Vždycky tíhl k bezpečnostní problematice, zejména k tajným službám, patřil mezi nejlépe informované postavy v zemi. Na Hrad se pak znovu vrátil s Milošem Zemanem a na sklonku jeho éry se stal pověřeným ředitelem Správy Pražského hradu. Během bleskové výměny z konce loňského roku vystřídal letitého šéfa Ivo Velíška.

“Rád by na Hradě zůstal. Většina těch k veřejnosti vstřícných kroků (otevření Hradu, nečekaná výstava korunovačních klenotů, pozn. Neo) je motivovaná právě tím, aby se on v sídle českých prezidentů udržel,” uvedl už loni v prosinci jeden ze spolupracovníků bývalého prezidenta.


O týmu nového prezidenta píšeme v aktuálním časopise Neovlivní.cz

Janu Novákovi přitom nová role šéfa správy Hradu umožnila stát mimo prezidentskou kancelář a tvářit se, že vlastně nemá nic společného zejména s kritizovaným Vratislavem Mynářem. Byť právě on jeho strategický přesun podepsal.

“Pokud by tenhle plán vyšel a Novák na Hradě zůstal, měli by Mynář, Nejedlý a spol. pořád někoho, kdo jim může být k užitku. Potřebovali tam zabetonovat někoho, o kom si myslí, že je jejich člověk. A Velíšek to být už nemohl. Ztratil jejich důvěru, podezřívali ho, že vynáší informace,” citovali jsme na webu pracovníka prezidentské kanceláře.

Jan Novák se k otázce svého setrvání na Hradě tehdy nechtěl vyjadřovat. Výslovně ho ale nepopřel. “Řeším aktuální úkoly, pak také dlouhodobé úkoly. A tímto se skutečně teď nezabývám,” řekl v prosinci na dotaz Neovlivní.cz, zda by chtěl dál pokračovat.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , ,