© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Politikům z hnutí ANO se podařilo v tichosti ovládnout veřejné stamiliony v rámci projektu Smart Cities. Jediný, kdo proti tomu z pražského zastupitelstva protestoval, byli Piráti. Narozdíl od kolegů si totiž zjevně přečetli veškerou dokumentaci a odhalili slabiny celého procesu rozdělování celkem 700 milionů korun.
„Interpelovali jsme paní primátorku, protože je tam zcela nepřiměřená marže operátora. Dosahuje jedné pětiny rozdělovaných prostředků a zisk plyne soukromé firmě, nikoli městu. A druhá věc je, že je tu zjevný rozpor mezi dokumentem, který šel do Rady, a tím, který byl předtím předložen komisi pro informační a komunikační technologie,“ řekl v rozhovoru pro Neovlivní.cz Ondřej Profant, zastupitel za Piráty, který je členem zmiňované komise.
Neo: V čem byl ten rozpor?
Komise dostala jednu stránku důvodové zprávy, kde bylo obecně popsané, že chceme projektovou kancelář v rámci městské společnosti Operátor ICT. To obecně není špatný krok. O marži tam bylo napsáno, že bude 6,5 procenta. Ale na radu pak šel dokument s 33 stránkami, kde se z těch 6,5 procenta stala jen jedna složka a přibyly k ní fixní náklady. Tím se ta marže zvedla přes 20 procent.
Neo: Jak si vysvětlujete, že na Radě nakonec projednali a schválili něco jiného, než předložili vám na komisi?
Myslím, že na Radě předpokládali, že to nikdo ze zastupitelů a z komise nečte. Možná to je jen neschopnost. V tisku Rady se ale navíc objevila informace, že smlouvu obsahující navýšenou marži projednala i komise pro ICT. Komisi ale ve skutečnosti nikdy předložena nebyla, což mám emailem potvrzeno od tajemníka komise. Je zjevné, že tady jde o politické zadání co nejrychleji to schválit.
Neo: Politické zadání ze strany vedení ANO?
Nevím, od koho přesně, ale v tomto případě zcela zjevně od ANO.
Neo: O IT projektech platí, že se tam leccos schová, protože tomu málokdo rozumí a stěží se hned na první pohled odhalí předražení věci…
To máte samozřejmě pravdu. Je to velký prostor pro zlodějiny, pokud je chcete dělat. Druhá věc je, že propojenost v těchto záležitostech je velká a tady se na to vůbec nemyslelo. V praxi to může znamenat, že to, co se schválí, nemusí v kontextu města vůbec dávat smysl. Není zaručeno, že komise bude mít přehled o projektech v jiné části města. Technické řešení může být super, ale nemusí fungovat v pražské realitě. A není tam nikdo, kdo by to připomínkoval. Můžeme jen spoléhat na to, že to projektová kancelář bude vědět.
Neo: IT bylo v Praze roky doménou ČSSD. Jak to, že to tentokrát sociální demokraté tak hladce lidem z ANO přepustili?
Myslím, že sehrál roli fakt, že tu roky neměli takto silného partnera. Zjevně se posouvá rozdělení rezortů. Reálně bych tipoval, že se dohodli, že sociální demokraté si ponechají primárně dopravu, včetně dopravního podniku a zakázek v něm. A ANO si převezme IT.
Neo: Radní za Stranu zelených Petra Kolínská se zase měla dohodnout s primátorkou, že ta ji podrží v kauze odvolaného šéfa IPRu Hlaváčka a problémů s územním plánem…
Něco takového jsem zaslechl, že snad šlo i o stanice metra, o ty pseudoarchitektonické soutěže. Ale já jsem samozřejmě u takových debat nebyl.
K tomuto tématu |
» Ze šesti procent dvacet. Jak narostla odměna za Smart Cities pod taktovkou ANO |
» Smart Cities po Česku. Veřejné stamiliony ovládli lidé z Babišova hnutí |
Neo: Jaké kroky budete podnikat dál?
Interpelovali jsme paní primátorku a čekáme na odpověď. Doteď jsme sbírali informace, protože jsme byli sami překvapení. Dáme to rozhodně kontrolnímu výboru, kde bych rád řešil ten rozpor mezi dokumenty, které měla komise a rada.
Neo: Chcete celý ten mechanismus zvrátit?
Byl bych rád, kdyby se daná klíčová smlouva s Operátorem ICT dostala do rozumných mezí. Osobně se velmi obávám agendy Smart Cities jako potencionálního problému, kdy město tuto agendu nezvládá. Zároveň ale vidím, že je tu extrémní vůle ji realizovat. Ale je potřeba zřídit kontrolní mechanismy a protiváhy, tradiční připomínková místa. Například, aby se k tomu vyjadřovaly dotčené městské části. Co když městská část řekne, že se ten projekt kryje s nějakým jiným? Teď tam není žádný mechanismus, který by měl reálně šanci to zachytit. Je tam sice schvalování radou, ale ta je zahlcená a nemá aparát, který by to studoval. Zatím je to zkrátka celé nastavené na velmi dobrovolný princip. Což je v kombinaci s tím, že se tam točí stamiliony, poněkud zvláštní.