Na Bureše se valí vlna kritiky

Předsedu Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše kritizují právní experti stran zleva i zprava, stejně jako nezávislí právníci. Důvodem je soudcova účast na večírku exministra spravedlnosti Pavla Němce, kam jako hosté zavítali kupříkladu stíhaní lidé z kauzy kolem Jany Nagyové Nečasové. Nejméně jedna jejich trestní kauza přitom skončí právě u Burešova soudu.

FOTO: NEO

Večírek ministra Němce a soudce Bureše: Hosté se scházejí, na snímku bývalý náměstek Daniel Volák s doprovodem (FOTO: NEO)

Ostře reagovala například poslankyně ČSSD a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. “Účast na podobných večírcích rozhodně nepovažuji za vhodnou. Vzbuzuje podezření, že zde může docházet k ovlivňování soudce či lobbing ve prospěch lidí, kteří stojí nebo budou stát před soudem. Podle mého názoru může být účast na takovém večírku důvodem z namítnutí podjatosti doktora Bureše,” tvrdí Benešová.

Podobný názor zastává i její nástupkyně v čele resortu spravedlnosti, čerstvě již rovněž bývalá ministryně Helena Válková. “Už v zákonu o soudech je uvedeno, že soudce je povinen chovat se tak, aby nezavdal příčinu ke snížení důvěry v soudnictví a důstojnosti soudcovské funkce. Měl by se tedy vyvarovat společnosti, kde se pohybují lidé, kteří se netěší dobré pověsti či dokonce končí před trestním soudem,” říká Válková.

Předsedu Vrchního soudu v Praze nešetří ani bývalá náměstkyně ministra spravedlnosti, signatářka iniciativy Veřejnost proti korupci Hana Marvanová. “Samozřejmě je to problém. Už jen účast na večírku po boku garnitury, která padla na základě zásahu na Úřadu vlády a je předmětem závažného vyšetřování, zpochybňuje nestrannost soudce. A když je navíc předsedou, tak zpochybňuje i celý jeho soud,” je přesvědčena Marvanová.

Sám Jaroslav Bureš nicméně ve své účasti na večírku žádný problém nevidí. Stejně jako Pavel Němec odmítá, že by smyslem setkání byly jakékoli justiční kauzy.

Kdo všechno byl na uzavřeném setkání členů několika vlád, advokátů či justičních funkcionářů, najdete v této INFOGRAFICE.