Na Čapím hnízdě úřadoval OLAF

Na přelomu března a dubna do Prahy dorazila z Bruselu nečekaná mise. Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF vyslal podle zjištění Neovlivní.cz své lidi do České republiky, aby na místě obstarali poslední svědecké výpovědi v kauze vicepremiéra Andreje Babiše Čapí hnízdo.

OLAF – stejně jako česká policie – vyšetřuje už déle než rok podezření, že při udělení padesátimilionové unijní dotace pro Babišův projekt luxusního konferenčního centra na Benešovsku byl spáchaný dotační podvod.

„Úředníci OLAF tu byli několik dní, měli naplánováno několik výslechů lidí, kteří byli s dotací spojení,“ uvedl zdroj obeznámený s bruselskou misí.

Poslední vývoj kauzy:

» OLAF i česká policie rozhodnou v kauze Čapí hnízdo těsně před volbami
» Zlom v kauze Čapí hnízdo: Od počátku to byl podvod
» “Nic nevím, já to nepodával.” Na dokumentech ale je Babišův podpis
» Zpravodajský speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda na jednom místě

Žádosti OLAF na rozdíl od požadavků české policie mohou svědci ignorovat, takový postup by se ale ve výsledku otočil proti ministrovi financí. Podle unijních regulí totiž může být odmítnutí výpovědi nebo nevydání některých dokumentů k dotační kauze důvodem k okamžitému ukončení vyšetřování. A po něm pak následuje verdikt: dotační miliony se musí obratem vrátit.

Zjistit, s kým vším úředníci OLAF během své návštěvy Prahy mluvili a co přesně je zajímalo, je v podstatě nemožné. OLAF o průběhu vyšetřování odmítá informovat. Jediné oficiální sdělení tiskového odboru úřadu zní: „Probíhá šetření týkající se projektu v rámci firemní skupiny Agrofert.“

Stejně tak mlčí holding Agrofert, pod který dnes farma Čapí hnízdo spadá. Mluvčí Karel Hanzelka sice otázku ohledně návštěvy z OLAF prostřednictvím SMS zprávy dostal, ponechal ji však bez odpovědi.

A Andrej Babiš? Na otázky Neovlivní.cz neodpověděl. Dalším novinářům dokonce tvrdil, že OLAF k Čapímu hnízdu žádné vyšetřování nevede. Naposledy to řekl před měsícem bruselskému zpravodaji České televize Bohumilu Vostalovi.

„Pane redaktore, ohledně Čapího hnízda jsem se jasně vyjádřil, že OLAF nevyšetřuje. My o tom nevíme, protože žádnou naši firmu nekontaktoval. Takže z mého pohledu nevyšetřuje,“ odpověděl reportérovi na otázku, proč vytrvale opakuje, že OLAF Čapí hnízdo nevyšetřuje, když to není pravda.

Případ se přitom pro lídra hnutí ANO, který se chce stát po podzimních volbách premiérem, vůbec nevyvíjí dobře. V minulém magazínu jsme přinesli přelomové a dosud nepublikované dokumenty k projektu Čapí hnízdo, které jasně doložily, že šlo od začátku o podvod.

Už v samotné žádosti o dotaci totiž byly uvedeny nepravdivé údaje, konkrétně doba splácení úvěru, kterým chtěla firma Farma Čapí hnízdo pokrýt další náklady na vybudování kongresového centra. Upravení doby splácení přitom mělo z pohledu žadatele logiku: při uvedení skutečné, kratší lhůty projekt na první pohled přestal ekonomicky vycházet.

Externí posudky, které si nechal zpracovat středočeský regionální úřad, i bez toho životaschopnost projektu zpochybnily. A jak řekl autor jednoho z posudků, ekonom Karel Mojžišík: „Žádná jiná firma by dotaci za takových podmínek nedostala.“

OLAF i česká policie mají své rozhodnutí, zda šlo i z hlediska trestních paragrafů v celé kauze o podvod, vydat po prázdninách. Tedy během horké fáze kampaně před podzimními parlamentními volbami. Policie si přitom lhůtu na vyšetřování nechala už podruhé prodloužit. Původně měla termín do konce března.

Oba úřady ovšem mají podle zjištění Neovlivní.cz v podstatě hotovo. Čeká se na poslední posudky a poslední výslechy. Jak bude znít verdikt, si ale nikdo netroufá odhadovat.

Andrej Babiš se přitom navenek tváří, že ho kauza Čapí hnízdo nijak nezneklidňuje. „Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát. Nevím, proč to stále někdo živí,“ prohlásil.

Někteří jeho spolupracovníci nicméně v anonymních rozhovorech uvedli, že si je Babiš vědom toho, že je dotační aféra jeho slabým místem.

Veškeré podrobnosti a nová zjištění k tomuto příběhu jsme přinesli v tištěném magazínu Neovlivní.cz.