Na co by se měl šéf ANO zeptat Krnáčové

Až se dnes lídr hnutí ANO Andrej Babiš zapojí po týdenní dovolené do pracovního procesu, měl by se své primátorky Adriany Krnáčové přeptat na pár věcí. Když nebude mít k jejím aktivitám při výměně právníků ke kauze pronájmu Škodova paláce uspokojivé vysvětlení, zůstanou nad ANO viset vážná podezření.

Představitelé ANO se po celý minulý týden, kdy měl jejich šéf dovolenou, vyhýbali jakýmkoli komentářům ke kauze pražské primátorky. Doposud ji nekomentoval ani sám Babiš.

Jaké otázky tedy po sedmi dnech, které uplynuly od zveřejnění kauzy na Neovlivní.cz, zůstávají otevřené?

1. Proč primátorka Krnáčová lhala?

Při osobní konfrontaci s redaktorem Neovlivní.cz tvrdila, že nikdy do žádného mailu nenapsala, že vybere advokátní kancelář navrhovanou protistranou. “Vy máte překlad, já mám originál v angličtině, já jsem jistě nenapsala, že vybereme advokátní kancelář,” tvrdila, aniž tušila, že redakce má k dispozici i originály mailů.

V nich primátorka doslovně píše: “As agreed we will appoint a law firm (from the recommended below)”.

2. Na čem přesně se primátorka Krnáčová (ne)dohodla se zástupkyní firmy Copa Retail?

Primátorka Krnáčová a Abigail Schaeffer, manažerka firmy Copa Retail, s níž se město soudí o výši nájmu ve Škodově paláci, se v tichosti sešly v pátek 12. prosince 2014. Byla to mimochodem jedna z prvních věcí, kterou nová šéfka Prahy po svém zvolení řešila. Vzápětí si obě ženy vyměnily maily, v nichž ladily další společný postup. Emaily obsahují kromě scénáře výměny právníků ve sporu o pronájem Škodova paláce ještě jednu překvapivou informaci: politička i manažerka protistrany Abigail Schaeffer se v prosincové korespondenci vzájemně ujišťují, že se ohledně sporu o pár dní dříve na osobní schůzce “v zásadě dohodly”.

Radní Petr Dolínek (ČSSD) však pro Neovlivní.cz uvedl, že primátorka nebyla zmocněná k uzavírání jakýchkoli dohod, a nadto je o detailech debat s manažerkou Schaeffer v radě neinformovala.

A co přesně o “dohodě” si ženy vzájemně napsaly?

Abigail Schaeffer, která zastupuje vlastníka budovy, začíná email z 15. prosince 2014 adresovaný primátorce slovy: “Bylo mi ctí se s vámi v pátek dopoledne setkat. Pokud jde o náš rozhovor, mohu potvrdit, že Copa Retail k.s. ponese právní náklady města, které vzniknou dokončením a dokumentováním dohody, kterou jsme v zásadě dohodly v pátek.”

Otázkou tedy je, co obě ženy na uzavřeném jednání vlastně dohodly. Krnáčová už několik dní opakuje, že nic. “Dohodly jsme se jen na tom, že chceme jít cestou dohody,” řekla Krnáčová. Shodně mluví i Schaeffer.

2. Bylo vítězství advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík v tendru náhoda?

Deník Neovlivní.cz zveřejnil emaily, v nichž primátorka Krnáčová s Abigail Schaeffer detailně řešila výměnu právníků. Včetně mechanisu, jak celá věc projde vedením města.

“Právní zástupci, které doposud Praha využívala, dělali schválně obstrukce a domníváme se, že je nepravděpodobné, že s námi uzavřou konečnou dohodu,” píše Schaeffer v mailu a navrhuje několik kanceláří, “za které rádi poneseme za hlavní město Praha náklady”.

Adriana Krnáčová na to o den později odpovídá: “Jak bylo domluveno, určíme advokátní kancelář (ze seznamu doporučených kanceláří níže), která zajistí naši předběžnou dohodu.”

Současně ale upozorňuje, že to nepůjde hned: “Jak jistě víte, veřejná správa používá u nákupů odlišné postupy, a tudíž to bude trvat déle, jelikož nemůžeme vhodnou advokátní kancelář přímo pověřit. Navíc musím ohledně plánu informovat městskou radu, která musí dojít k dohodě. Asi to bude nějakou dobu trvat.”

Krnáčová tvrdí, že šlo v zásadě o zdvořilostní debatu a ona do následujícího výběrového řízení nezasahovala.

Jenže v tendru následně vyhrála advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, která byla na seznamu zaslaném Schaeffer. “Česká média publikují informace o tom, že já a paní primátorka Krnáčová jsme “upekly” jakýsi komplot ohledně výběru advokátní kanceláře, která má zastupovat hlavní město Praha ve sporu o nájemné za užívání Škodova paláce. Je to celé kolosální nesmysl,” tvrdí Schaeffer a dodává: “Moje korespondence s paní primátorkou nedosvědčuje nic jiného, než že jsme spolu komunikovaly o kvalitě právního zastoupení města Prahy v našem sporu”.

3. Bylo výběrové řízení na právní zastoupení Prahy férové?

Celé výběrové řízení nahrává pochybám: Pražský magistrát sám oslovil pouze tři právní kanceláře (nikoli pět, jak původně tvrdila primátorka) a následně podle ceny vybral vítěze. Rozdíl ve zbývajících nabídkách byl sto a dvě stě korun.

Rada města se nyní rozhodla smlouvu s vítěznou kanceláří Kocián Šolc Balaštík zrušit. “Hlavním záměrem rozvázání smlouvy s advokátní kanceláří Kocián Šolc Balaštík je eliminovat všechny pochybnosti,” říká primátorka Krnáčová. Výběrové řízení podle ní ale proběhlo řádně. “Vše bylo transparentní, pochopitelně,” tvrdí primátorka. “Výběrové řízení dělal legislativní odbor magistrátu a já do něj nijak nezasahovala,” dodala. Proč tedy výběrové řízení rada ruší, když primátorka jedním dechem dodává, že bylo v pořádku, Krnáčová jasně nevysvětlila.

4. Bude protistrana platit Praze právníky?

Manažerka firmy Copa Retail Abigail Schaeffer v korespondenci primátorce Krnáčové navrhla, že společnost za nově vybranou právní kancelář “ponese náklady”. Nastala by tak situace, kdy by protistrana nejen vybrala Praze advokáty, ale dokonce je i zaplatila. “Na nic takového bychom v žádném případě nereflektovali,” říká dnes Krnáčová. V elektronické korespondenci s Abigail Schaeffer se ale proti zmíněné nabídce nijak neohradila.

Pokud by firma Copa Retail skutečně hradila za Prahu náklady sporu, pak ztrácí smysl i výběrové řízení na právní zastoupení.

Pro kancelář Kocián Šolc Balaštík by to navíc byla riskantní hra: podobný střet zájmů pravidla advokátní komory zakazují. “Odmítáme jakoukoli naši účast na aktivitách a komunikaci, které mohou vyvolávat pochybnosti o výběrovém řízení. Společnost Copa Retail není naším klientem, a tudíž jsme s ní, a ani s jejím vedením ve věci tzv. Škodova paláce ani v žádné jiné věci nespolupracovali a nejsme s ní ani v žádném jiném vztahu,” uvedl partner kanceláře Petr Kasík.