Detaily aféry Langer: Štěnice a schůzky v Cafe Delux

Kdyby několik olomouckých policistů opakovaně ve svých telefonátech a rozhovorech nezmiňovalo, co všechno Ivan Langer zase zařídil nebo za co děkuje, možná by u něj včera ráno v Pařížské ulici příslušníci protimafiánského útvaru ani nezvonili. Jejich diskuse ale zachytily odposlechy ÚOOZ a na jejich základě si policisté došli i pro někdejšího ministra vnitra

Ačkoli se Ivan Langer z vysoké politiky před pěti lety, kdy jej voliči ve volbách vykroužkovali, stáhnul, na svém rodném Olomoucku patřil i nadále mezi vlivné hráče.

Podle záznamů protimafiánského útvaru ÚOOZ byl v kontaktu zejména s některými policisty: současnými, bývalými i z těch elitních útvarů. A detektivové z ÚOOZ mají podezření, že kontakty přesáhly standardní mez. Na to, aby Langer skončil ve vazbě to ale nestačilo. Podle České televize byl politik ve středu ráno propuštěn.

11 stránek

Odposlechnuté rozhovory olomouckých policistů podle ÚOOZ nicméně naznačují, že se Ivan Langer angažoval například ve výběru nového šéfa městské policie, kdy údajně sháněl “vhodného” protikandidáta, nebo předával policejní informace směrem k olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi.

Vyplývá to z jedenáctistránkového povolení k domovní prohlídce, s jehož obsahem se deník Neovlivní.cz rámcově seznámil.

Nakolik výše popsané Langerovy aktivity budou stačit k jeho případnému obvinění, ukáží až následující dny, kdy budou známy detaily z jeho výslechu a domovních prohlídek. Každopádně v tuto chvíli podezření vůči bývalému politikovi stojí na tom, že o něm někdo něco říká. Zda a případně jaké další důkazy proti Langerovi policie má, zatím není jasné. V příkazu k domovní prohlídce také není specifikovaný případný trestný čin, z něhož by byl Ivan Langer podezřelý.

Langerův advokát Tomáš Sokol odmítl k případu cokoli říkat: “Nemám svolení klienta.”

Rovněž policie detaily z vyšetřování tají, oficiálně potvrdila jen spuštění samotné akce.

Elektrárna Ševětín v příkazu není

Z dosavadních informací je známé, že ÚOOZ se o Langera dlouhodobě zajímal mimo jiné kvůli roli jeho advokátní kanceláře ve finančních převodech spojených s fotovoltaickou elektrárnou v jihočeském Ševětíně. Jeho samotné zadržení ale souviselo podle informací Neovlivní.cz výlučně s aktivitami olomouckých bezpečnostních složek. V příkazu k domovní prohlídce není o soláru ani Ševětíně ani slovo.

Opět až příští dny ukáží, zda si policisté informace k elektrárně nenechávají až na samotné výslechy.

Zatím je podle zjištění Neovlivní.cz jisté, že protimafiánský útvar, který v čele s Robertem Šlachtou stál i na počátku pádu vlády Petra Nečase, podezřívá několik vlivných policejních funkcionářů, že za peníze ovlivňovali vyšetřování některých kauz a vynášeli informace směrem k podezřelým.

Vyšetřování regionálních zakázek

Ivan Langer na Neovlivní: 

» Aktuální kauza: Pro Langera si policie přišla do Pařížské
» Přítel ministr vnitra: Bezpečnostní mapa AB
» TOP 10 vlivu v zákulisí: Číslo 8

A to jak v případech lokálních rozměrů, tak těch, které byly spojeny s mnohamilionovými transakcemi.

Konkrétně má ÚOOZ podezření, že bylo zmanipulované či ovlivněné vyšetřování údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních aquaparků či výstavba jezdeckého klubu.

Kriminalisté ve svých dokumentech odkazují na olomouckou kavárnu Cafe Delux, kde se policisté měli scházet a jednotlivé kauzy řešit.

Účastníkem některých schůzek byl mimo jiné i Ivan Kyselý, obchodní partner a dlouholetý známý Ivana Langera. I Kyselý byl v úterý zadržen.