Na Krnáčovou se opět valí potíže. Jde o služební auta

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) sice nedávno přestála pokus o sesazení kvůli kauze Škodova paláce, kritika opozice však neustává. Deník Neovlivní.cz zjistil, že primátorku čekají perné chvíle kvůli podivnému přidělování magistrátních služebních aut či kauzám jejího náměstka.

Právnička Lucie Týcová patří mezi nejbližší spolupracovnice primátorky Krnáčové. Nejdříve byla její podřízenou na ministerstvu vnitra, nyní jí vede primátorskou kancelář na magistrátu. Týcová přitom využívá “výhod”, které neměl žádný z jejích předchůdců. Dostala například přidělenou služební Škodu Octavii, pořízenou v roce 2010 za téměř půl milionu korun. Týcová může vůz využívat ke služebním i soukromým účelům.

“Paní ředitelka Týcová využívá služební vůz na základě smlouvy o poskytnutí služebního vozidla, kterou uzavřela krátce po svém nástupu do funkce. Smlouva obsahuje jasně daná pravidla užívání. Měsíčně si vyúčtovává soukromé kilometry a výdaje za ně hradí,” hájí šéfku kanceláře mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Problém je, že na této pozici v minulosti nikdo neměl na služební vůz nárok. Se zmíněnou Škodou Octavia dříve jezdil pověřený ředitel celého magistrátu Radovan Košťál.

“Ředitel mého kabinetu služební vůz zdaleka neměl. Jsem pěkně naštvaný, když vidím, jak se nyní na magistrátu nakládá s majetkem,” řekl deníku Neovlivní.cz bývalý primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

Opozice má navíc pochybnosti, zda si Týcová, bydlící daleko od Prahy, hradí všechny soukromé kilometry. Vedení Prahy tvrdí, že ano.

Krnáčová čelí kritice také kvůli práci svého náměstka pro územní rozvoj Matěje Stropnického. Deník Neovlivní.cz má k dispozici dokument, který radním minulý týden předložila ředitelka magistrátu Jana Devěrová. Podle posudku, který vypracoval magistrátní odbor kontrolních činností, se mohl Stropnický dopustit trestného činu kvůli zadání právního posudku na pražské stavební předpisy.

“Po prošetření věci odborem kontrolních činností magistrátu je třeba konstatovat, že k překročení kompetence a nehospodárnému postupu náměstka Stropnického v tomto případě skutečně došlo a že z hlediska pouze formální stránky případu ke spáchání trestné činnosti mohlo dojít. Náměstek ale postupoval ve zjevné snaze o co nejlepší seznámení se se složitou právní problematikou věci, v časové tísni a v obraně právní pozice města,” píše se dokumentu.

Krnáčová a další radní teď budou muset rozhodnout, zda podají trestní oznámení či nikoliv.

Šéf opoziční ODS Filip Humplík už ale prohlašuje, že “porušování zákona není možné omlouvat dobrým úmyslem”.

Poté, co se opozici před měsícem nepodařilo Adrianu Krnáčovou odvolat kvůli kauze Škodova paláce, ale několik hodin ji alespoň “grilovala” na jednání zastupitelstva, radní minulý týden schválili změnu jednacího řádu, aby podobným krokům do budoucna zamezili. Vystoupení každého řečníka se má zkrátit na tři minuty. Návrh nyní míří do zastupitelstva, opoziční strany jej ostře kritizují jako omezení diskuse o problematických kauzách. Koalice má ale v zastupitelstvu většinu, takže změna je více méně jistá.

Jen na okraj ke Škodově paláci: poté, co rada vyměnila už podruhé právníky, kteří město zastupují ve sporu o výši nájemného v budově, Adriana Krnáčová se pokouší opět o změnu. Advokátní kancelář Toman, Devátý &  partneři sice vyhrála před pár dny soutěž na zastupování magistrátu, primátorka obratem jejich výběr odmítla. Bez bližších podrobností zpochybnila reputaci kanceláře a oznámila, že její výběr přehodnotí.