Na okraj soudu: Nový důkaz kauzy Čapí hnízdo

Klíčové důkazy o své nevině Andrej Babiš údajně ztratil.

Pro Andreje Babiše by nemělo být nic snazšího než doložit u soudu v kauze Čapí hnízdo svoji verzi, podle níž vlastnila farmu na Benešovsku jeho rodina. Tedy: bylo by to snadné, kdyby se „neztratily“ klíčové dokumenty dokazující, že se Babišovy děti a tehdejší partnerka Monika skutečně staraly o chod firmy, chodily na valné hromady, nebo tam alespoň poslaly advokáty s plnou mocí. Teď si na to někdo vzpomněl.

Soud s AB se chýlí ke konci, pro úplný kontext nyní odemykáme text z říjnového vydání časopisu Neovlivní.cz.

Ten anonymní mail přišel 12. září. V den, kdy bývalý předseda vlády Andrej Babiš stanul v roli obžalovaného před soudem.

Foto: Hnutí ANO

V záhlaví mailu stálo Nový důkaz Čapí hnízdo. Mail obsahoval dokumenty z valné hromady v roce 2008. Tedy té valné hromady, která zahájila éru, kdy Babišova farma na Benešovsku čerpala 50 milionů korun z veřejných peněz.

Zaslané dokumenty z valné hromady dokládaly, že 100 procent akcií farmy Čapí hnízdo na zasedání přinesli dva advokáti – Václav Knotek a Gabriela Knapová. Kdo jim akcie svěřil a čí zájmy hájili, to z dokumentů uložených na obchodním soudu vyčíst nelze.

Přitom je to klíč k celému příběhu. A Andrej Babiš by před soudem nikdy nestál, kdyby ty dokumenty dokázal předložit. Díky nim by snadno doložil svoji verzi. Tedy že v rozhodné době čerpání dotace neměl Agrofert, ani on s farmou nic společného a vlastnily a řídily ji jeho děti a pozdější manželka Monika.

Stačilo jen dodat plné moci, které právníkům Knotkovi a Knapové dali skuteční vlastníci akcií. A pak také listiny přítomných na valných hromadách v letech 2008 a 2010.

Jenže ani během policejního vyšetřování, ani u zářijového prvního kola procesu to Andrej Babiš neudělal. Jeho právníci žádné takové listiny dokazující majitele Čapího hnízda nepředložili. Proč?

Irelevantní prasárna

Vysvětlení je třeba hledat v roce 2016. Andrej Babiš se – tehdy coby ministr financí – ocitl pod tlakem, protože jsme ho usvědčili, že v dotační kauze lhal (tehdy to ještě býval v politice problém).

Tvrdil, že Čapí hnízdo bylo mnohokrát kontrolované a mnoha úřady, výsledek přitom vždy podle něj zněl stejně: bez výhrad. Jenže na webu Neovlivní.cz jsme zveřejnili výsledky kontroly, která kvůli dotačnímu pochybení udělila farmě šestimilionovou pokutu. Babiš měnil výpovědi a odmítal zveřejnit akcionáře farmy.

Opozice následně svolala mimořádnou schůzi sněmovny a Andrej Babiš během svého hodinu a půl trvajícího vystoupení udělal fatální chybu. Zatáhl do celého příběhu svoji rodinu.

„Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ oznámil ve sněmovně.

A tím se rozjel celý kolotoč.

Předplatné časopisu Neovlivní.cz pro rok 2023 můžete věnovat jako vánoční dárek

V té době už totiž kauzu Čapí hnízdo vyšetřovala policie a také evropský úřad pro boj s podvody OLAF. Policisté i kontroloři OLAF žádali po politikovi jediné: vydejte plné moci a listiny přítomných na valných hromadách. Tím podpoříte svoji verzi a vyšetřování může skončit.

Neuspěli. Andrej Babiš takové listiny nedodal. A jak jsme tehdy zjistili, přišel s vysvětlením, že se ztratily.

Vyplynulo to mimo jiné z auditní zprávy, kterou tehdy vypracovávali Babišovi podřízení na ministerstvu financí na žádost OLAF.

„Auditorský tým v rámci e-mailové komunikace žádal dne 21. 3. 2016 o doložení podkladů pro auditní činnost, a to zejména: kopie ‚listiny přítomných‘ vypracované v souladu s článkem II stanov a ‚prohlášení předsedajícího o účasti akcionářů na valné hromadě’ v souvislosti s valnými hromadami společnosti Farma Čapí hnízdo, a. s., konanými v období let 2008–2010, kopie plných mocí pro zástupce akcionářů k účasti na valných hromadách společnosti Farma Čapí hnízdo, a. s., konaných v období let 2008–2010. Auditovaná osoba uvádí, že listiny přítomných a plné moci se jí nepodařilo dohledat,” píše se v auditní zprávě, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Ztratit se může všechno. Pochybnosti, že tentokrát nešlo o náhodnou „ztrátu“, nicméně posiluje fakt, že dokud měla farma Čapí hnízdo veřejnou akcionářskou strukturu (vlastnila ji firma ZZN Agro Pelhřimov z holdingu Agrofert), zápisy z valných hromad standardně ukládala na obchodní soud. Ve chvíli, kdy se akcie firmy staly anonymními a farma mohla požádat o dotaci, na kterou by jako součást holdingu neměla nárok, záznamy o přítomných akcionářích na valných hromadách firma přestala zveřejňovat.

A pochyby měli i Babišovi auditoři. Ve své zprávě pro OLAF dodali i to, k čemu nakonec dospěl také policejní komisař Pavel Nevtípil: „Nedoložení výše uvedených dokumentů a neposkytnutí vysvětlení objasňujícího účast na uvedených valných hromadách je další indicií, která zvyšuje riziko, že Farma Čapí hnízdo, a. s., byla jednou hospodářskou entitou se společností Agrofert Holding.“

Aktéři příběhu nehodlají nic vysvětlovat ani dnes, kdy se kriminální případ přesunul před soud.

Andrej Babiš na zaslané dotazy nereagoval. Stejně tak právníci Knotek a Knapová, kteří s akciemi na valné hromady přišli. Jejich jména mimochodem také něco signalizují: Václav Knotek i Gabriela Knapová patří do týmu dvorních právníků Babišova Agrofertu.

Oba odmítli vypovídat i u soudu, kde se odvolali na advokátní mlčenlivost.

Děti mlčí, junior mluví proti otci

Jen a pouze sám bývalý premiér je dnes zodpovědný za to, že byly jeho děti i manželka předvolány před veřejný soud coby svědci. Za asistence kamer tak měly vysvětlovat, jak přišly k akciím Farmy Čapí hnízdo a jak konkrétně se podílely na chodu firmy.

Monika Babišová se držela doporučení právníků a odmítla vypovídat. Dcera Adriana se ze soudu omluvila ze zdravotních důvodů a prostřednictvím právníků vzkázala, že stejně nebude svědčit.

Výpověď před soudem odmítl i bratr Moniky Martin Herodes. Ten měl podle politikovy verze držet část akcií firmy pro Babišovy dvě mladší děti. Jako důkaz ovšem existuje jen jeho čestné prohlášení. „Pravdivost údajů uvedených v tomto čestném prohlášení nemůže auditorský tým ověřit,” zapsali si k čestnému prohlášení auditoři z ministerstva financí.

Na policii a vyšetřovatelům OLAF přitom Herodes přece jen něco řekl. Ve své výpovědi veškerá podezření popřel a důkladně to rozebíral, odmítl ale odpovídat přesně na ty otázky, které se týkaly vlastnictví akcií a podpisů smluv. Zde část protokolu výslechu Martina Herodese pro OLAF:

Otázka: Existuje písemná smlouva o prodeji akcií? Kdo ji podepisoval?

Nebudu odpovídat.

Otázka: Byl jste zván na valné hromady Farmy Čapí hnízdo?

Nebudu se vyjadřovat.

Otázka: Máte vědomost o tom, zda se v letech 2008–2015 měnilo vlastnictví akcií, které jste neměl ve vlastnictví vy?

Nebudu se vyjadřovat.

Není to sice žádný důkaz o vině, soud ale zcela jistě bude přihlížet k faktu, že svědci z Babišovy rodiny nebyli ochotni svědeckou výpovědí podepřít jeho verzi.

Politikovi právníci se také do poslední chvíle – ještě během procesu – snažili zabránit tomu, co blokují už celé roky: výpovědi Andreje Babiše mladšího.

V době, kdy jej prvně chtěla vyslechnout policie, ho otec v doprovodu svého ruského řidiče nechal odvézt na okupovaný Krym. „Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu,“ řekl nám následně ve Švýcarsku Andrej Babiš mladší, když jsme ho v roce 2018 našli.

A totéž zopakoval i nyní u soudu. Dostavil se navzdory tomu, že právníci politika požadovali po soudci, aby ještě před výpovědí nechal syna odborně vyšetřit. Soudce Jan Šott to ovšem jako předčasné odmítl. „Ze spisu nevyplývá, že by svědek nebyl schopen vypovídat,“ rozhodl Šott.

Andrej Babiš mladší tak nakonec přišel a otci nepomohl. „Akcie Čapího hnízda jsem nikdy v ruce nedržel… Otec ze mě udělal nejen bílého koně. Udělal ze mě blázna,“ řekl u soudu.

Politik sice výpověď svého syna zlehčuje slovy o jeho psychické nemoci, faktem ale je, že Andrej Babiš mladší vypovídá konzistentně. To samé nám řekl před čtyřmi lety v Ženevě, to samé řekl loni na výslechu policii. A to samé řekl nyní u soudu.

Proč to nezfalšovali

Jeho výpověď tak podporuje policejní tezi, že výše zmiňované plné moci a listiny přítomných na valných hromadách nikdy neexistovaly. Když tedy Babiš senior veřejně označil za majitele děti a Moniku, zjevně to on i jeho právníci podcenili.

Pokud ale bylo převedení farmy na rodinu jen fiktivní a účelové, aby zakrylo skutečného majitele – holding Agrofert –, proč se „ztracené“ dokumenty jednoduše nezfalšovaly?

Ve skutečnosti to tak jednoduché není. A to kvůli vývoji technologií. Dnes jsou už zcela jiné tiskárny, tonery i papír než před deseti lety.

Některé advokátní firmy sice podle informací Neovlivní.cz schraňují právě staré papíry i tiskárny a inkoust, aby mohly pomoci svým klientům se zpětnou výrobou dokumentů. Potíž je ale v tom, že znalci už dokážou odhadnout dobu, kdy byl dokument vytištěný. Ovšem jen v případě originálního dokumentu. Z kopie nezjistí nic.

V té souvislosti je důležitý jeden moment: bratr Babišovy manželky Martin Herodes původně policii sdělil, že nemá žádné doklady, které by prokazovaly vlastnictví akcií a to, že za ně platil.

„Osobně nedisponuji smlouvou o převodu akcií. Dokument žádaný policejním orgánem tak nejsem schopen vydat,“ napsal nejprve policii.

Pod hrozbou domovních prohlídek nakonec něco našel: smlouvy o převodu akcií farmy. Ovšem nešlo o originály, ale o kopie, ze kterých znalci nic nevyčtou. „Všechny tři smlouvy předkládá můj klient ve fotokopii, neboť originály těchto smluv nebyl, bohužel, schopen ve své osobní dokumentaci dohledat,“ napsal policii jeho advokát Michael Bartončík.

Doklady k zaplacení za akcie už pak Herodes „nenašel“ vůbec, ani v kopii. K nim by totiž musely existovat spárované doklady v bankách.

A předložení zfalšovaného důkazu si nikdo nemohl dovolit.

Ztracené dokumenty jsou zkrátka jedno z nejslabších míst obhajoby. A Andrej Babiš to moc dobře ví.

Když jsme se ho před časem na tyhle listiny ptali, neskrýval rozrušení. „Nic se neztratilo, prezenčka z nějaké valné hromady je irelevantní. Je to prasárna,“ zuřil.

Teď má posledních pár týdnů možnost o té irelevantní prasárně přesvědčit soud.

Text vyšel na podzim v tištěném časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si předplatné a víte vše podstatné včas. Předplatné můžete věnovat také jako dárek.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email