© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Po osmnácti letech vyměnila Praha provozovatele veřejného osvětlení v ulicích hlavního města. A musí zároveň kvůli stamilionovému tendru počítat se soudním sporem. Firma Eltodo, kterou vládnoucí hnutí ANO z lukrativní zakázky vytlačilo, připravuje právní kroky. A najala si právnické eso: před Vánoci převzala zastupování elektrotechnické společnosti advokátní kancelář Radka Pokorného.
Jde o jednu z prestižních městských zakázek: osvětlení ulic, památek a přechodů ve městě prostřednictvím desítek tisíc nejrůznějších lamp. Od roku 1998, kdy v Praze vládla ODS, se o osvětlení města starala firma Eltodo. Před několika lety ale smlouva vypršela a město ji následně bez výběrového řízení prodlužovalo. Radní totiž nebyli schopni vypsat tendr. A když ho vypsali a vyhrálo v něm Eltodo, následně město soutěž zrušilo. Těsně před Vánoci pak pražští politici rozhodli, že pro rok 2017 už smlouvu s Eltodem neprodlouží a osvětlení převezme městská firma Trade Centre Praha.
Firma Eltodo proti rozhodnutí rady podala námitky, primátorka Adriana Krnáčová ale v pondělí postoj města potvrdila. “Námitky stěžovatele jsou nedůvodné a účelové, proto zadavatel rozhodl způsobem uvedeným výše, tj. že námitky stěžovatele odmítá,” stojí ve verdiktu Krnáčové, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici.
Firma Eltodo považuje rozhodnutí radních, kteří zrušili tendr a svěřili zakázku městské firmě TCP bez výběrového řízení, za nezákonné. A upozorňuje, že firma TCP ani není schopna z vlastních kapacit zakázku plnit. Faktem je, že Praha musela narychlo vtáhnout do hry další městskou firmu PRE distribuce, která má provizorně za TCP osvětlení spravovat.
Ředitelka firmy Eltodo Mona Sandescu už v září pro zpravodajský portál Seznam.cz popsala, jak si TCP představuje, že nedostatek kapacit vyřeší. “Společnost ve vlastnictví města si sepsala šestiměsíční harmonogram, jak nám převezme zaměstnance, auta, stroje, kvalifikace. To už je pomalu znárodnění firmy. Tomu se já musím bránit,” prohlásila Sandescu.
V prosinci pak firma najala právnickou kancelář Radka Pokorného. Jde o významného zákulisního hráče, premiérova přátele a advokáta, který už několikrát v obchodních sporech porazil státní či městské firmy. “Ano, před svátky jsme převzali zastupování. Ale je to příliš čerstvé, abychom se teď bavili o nějaké detailní strategii,” potvrdil zastupování Eltoda Radek Pokorný.
Ani on přitom nepopřel, že případ skončí u soudu. O této variantě ostatně mluví ve stanovisku pro Neovlivní.cz i Mona Sandescu: “Jediné, o co nám nyní jde, je, aby hlavní město Praha přestalo postupovat netransparentně a nezákonně. A aby vybralo poskytovatele veřejného osvětlení v řádném a transparentním zadávacím řízení. O to budeme usilovat všemi legálními prostředky a pokud to bude nutné, pak i cestou soudního sporu.”
Když zvolili variantu městské firmy a ukončili spolupráci se společností Eltodo, argumentovali pražští radní tak, že Praha bude svítit levněji. TCP totiž původně slibovala, že se o lampy postará za 125 milionů ročně. Jenže deník Aktuálně.cz zjistil, že na poslední chvíli v prosinci se cena zdvihla na 166 milionů korun.
Společnost Eltodo ve zrušeném tendru zvítězila s cenou 92 milionů korun.