Nabídka pro Kyselého: Promluv! Bude nižší trest

Po měsíci a půl stráveném ve vazbě přicházejí klíčovým postavám olomoucké kauzy – podnikateli Ivanu Kyselému a policejnímu důstojníkovi Karlovi Kadlecovi – lákavé nabídky na spolupráci. Policie a žalobci by z nich podle zjištění Neovlivní.cz rádi udělali spolupracující obviněné. Výměnou za příslib nižšího trestu.

Stejný tah vyšel kriminalistům v kauze Davida Ratha, kdy stěžejní odposlechy doplnila klíčovým svědectvím jedna z obviněných, podnikatelka Ivana Salačová. Za to, že se stala spolupracující obviněnou a pomohla rozkrýt celou síť zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji, dostala ve finále nižší trest.

Stejného spolupracujícího obviněného by teď rádi získali policisté a žalobci, kteří v olomoucké kauze prověřují podezření z rozsáhlých a dlouhodobých manipulací s vyšetřovanými případy. “Ty nabídky už přišly v podstatě všem obviněným, kteří jsou ve vazbě. Ale zatím nikdo z obviněných na to nepřistoupil,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Úřady mají podle zjištění Neovlivní.cz eminentní zájem o spolupráci podnikatele Ivana Kyselého, dlouholetého obchodního partnera politika Ivana Langera. Zjevně si od něj slibují, že by mohl mluvit právě i proti někdejšímu čelnému politikovi ODS. Kyselý se totiž o Langerovi nelichotivě zmiňoval v odposlechnutých rozhovorech s policistou Kadlecem a mluvil mimo jiné o Langerově údajném zapojení do podezřelé operace s elektrárnou Ševětín.

K olomoucké kauze:

» SPECIÁL: Vše o olomoucké aféře na jednom místě
» Šlachtu kvůli Olomouci vyšetřuje generálí inspekce
» Nová fakta: Policie hledala u Langera věci k elektrárně
» Langer píše médiím: Čas ukáže, už jednou jsem nad vámi vyhrál
» Ivan Langer, olomoucká story
» Čtyři obvinění po olomoucké razii: O jaké kauzy jde
» Bude šťára, schovej peníze. Politik ODS dostal echo

Jenže Ivan Kyselý se podle svého advokáta k tomu, že by se stal spolupracujícím obviněným, rozhodně nechystá. “On vypovídal, není to tak, že by využil svého práva a nevypovídal. Ovšem cítí se nevinným, skutky, které mu jsou kladeny za vinu, jednoznačně odmítá. Takže dost pochybuji, že by na spolupracujícího obviněného šel,” uvedl Kyselého právník Josef Monsport.

Šéf odboru olomouckých vrchních žalobců Petr Šereda na přímý dotaz Neovlivní.cz nepopřel, že o spolupráci obviněných stojí. O detailech ale mluvit nechtěl.

“Taktiku vyšetřování předem neprozrazujeme. Obecně ale platí, že institut spolupracujícího obviněného je pro nás velmi užitečný nástroj jak prokázat trestnou činnost v případě organizovaných skupin, pomáhá popsat role jednotlivých aktérů,” řekl Šereda.

Dosavadní postoj obviněných může změnit představa blížících se Vánoc strávených za mřížemi vazební věznice. Policie i žalobci nicméně popírají, že by vazbou hráli právě na psychiku obviněných. “Garantovali jsme soudu, že všechny výslechy proběhnou v co nejkratším termínu, aby obvinění strávili ve vazbě co nejkratší dobu. Nemáme žádný zájem to protahovat,” prohlásil žalobce Šereda.

Většina svědků už přitom byla vyslechnutá, podle informací Neovlivní.cz už vypovídalo pětadvacet lidí. Nyní jsou naplánované další výslechy obviněných, které se mohou protáhnout. Jestli obvinění vyjdou z vazby ještě před vánočními svátky proto není jisté.