Nacherem to nekončí. Babiš dál škrtá v pražské kandidátce

Přeskupování mocenských sil v pražské organizaci ANO pokračuje. Poté, co po zásahu Andreje Babiše skončil coby lídr pro podzimní komunální volby Patrik Nacher a nahradil ho Petr Stuchlík, šéf ANO nechává v pražské kandidátce škrtat další jména. Babiš už nepočítá se současným radním Karlem Grabeinem Procházkou či bývalým poslancem Matějem Fichtnerem.

Lídr hnutí ANO a premiér Andrej Babiš sice veřejně tvrdí, že centrála svým regionálním buňkám do kandidátek nemluví, ve skutečnosti je to podle zjištění Neovlivní.cz on osobně, kdo stojí za změnami v už schválených seznamech pro komunální volby.

“Z jeho popudu jsou z kandidátky vyškrnutí například radní Procházka nebo exposlanec Fichtner. Šéf je nechce,” uvedl pod podmínkou anonymity jeden z Babišových spolupracovníků ze Sněmovny.

ANO vládne v Praze:

» Funkcionářka ANO má díky trafikám vyšší příjem než premiér
» Chystá se comeback Kleslové: Co před lety vadilo, dnes už je normou
» ANO, bez trafik to neumíme
» Pražská plynárenská: Milionové odměny pro členy ANO
» Krnáčová končí. Jaký je účet za nemehla?
» Další tři miliony pro kancelář spřízněnou s právníkem Hlínou

Zatímco Procházka byl z kandidátky vyškrtnutý úplně, další radní Eva Kislingerová či šéf klubu Michal Hašek byli odsunuti na nevolitelná místa. Oficiálně zatím ANO kandidátky nezveřejnilo. Podle informací Neovlivní.cz už ale jednotliví vyškrtnutí lidé o Babišově rozhodnutí vědí.

O skutečném důvodu Babišových zásahů do už hotové kandidátky lze jen spekulovat. On sám je svým stranickým kolegům zdůvodňuje tím, že Procházka ani Fichtner se zkrátka neosvědčili.

Procházkovi například vyčítá, že selhal v agendě odměn politiků v městských firmách. ANO vstupovalo do politiky s heslem, že zatočí s trafikami. Fakticky ale politici hnutí inkasovali v městských firmách víc než jejich předchůdci.

Jako další důvod se v hnutí ANO spekuluje o tom, že se Babiš snaží osekat od vlivu lidi spojené s místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem. A to proto, aby omezil i jeho vlastní vliv v hlavním městě. Tam jej přitom sám vyslal, když před dvěma lety potřeboval zachránit primátorský post pro ANO a Andrianu Krnáčovou.

Vyškrtnutí Procházky a Fichtnera není jedinou změnou. Před pár dny opět na Babišův zásah skončil jako lídr Patrich Nacher. Nahradil jej zakladatel Fincentra Petr Stuchlík. Nacher musel odejít poté, co z interních průzkumů strany vyšlo, že nedokáže hnutí přinést dostatek hlasů, aby si ve volbách udrželo křeslo primátora.