Nadřízený Nevtípila končí coby šéf pražské policie

Ředitel pražské policie Miloš Trojánek odchází z funkce. Jako šéf pražských policistů se postavil za svého podřízeného Pavla Nevtípila, který vyšetřuje případ Čapí hnízdo. Když na Nevtípila zaútočil premiér v demisi Andrej Babiš, ředitel Trojánek se překvapivě ostře ohradil. Za komisaře se postavil a politikům vzkázal, aby se nesnažili kauzu zpochybňovat a politizovat.

Nestává se to často, o to překvapivější krok Miloše Trojánka to byl. Když loni Andrej Babiš po svém prvním obvinění v kauze Čapí hnízdo označil své obvinění za vykonstruované politickými oponenty a naznačil, že Nevtípil pracuje v režii mafie, Trojánek vydal ostré prohlášení.

Souvislosti
 » Žalobce zrušil obvinění Faltýnka, Babišovo stíhání trvá
 » Murínem to nekončí. Odchod řeší i další policisté z kauzy Čapí hnízdo
 » Blíží se první promlčení Čapího hnízda
 » Bortí se kauza Čapí hnízdo? Jak rozumět krokům žalobce Šarocha
 » Úřad vyzval Babišovu firmu: Vraťte dotaci na Čapí hnízdo

“Jsem nepříjemně překvapen snahou některých jednotlivců, kteří se snaží celé prověřování této kauzy zpochybnit a zpolitizovat. Proti tvrzením, že pražská policie v této věci pracuje na jakousi politickou objednávku, se důrazně ohrazuji. Policisté krajského ředitelství, v jehož čele stojím, byli a jsou apolitičtí a řídí se výhradně zákony této země,” prohlásil a výslovně dodal, že si Nevtípila váží a jde o jednoho z jeho nejlepších lidí.

Teď Miloš Trojánek, který do Prahy přišel z regionů, končí. “Je to oficiální. Už to oznámil nadřízeným, nechce být dál v Praze,” uvedl zdroj obeznámený s Trojánkovým plánem na odchod.

O avizovaném odchodu Trojánka jsme psali už v dubnu, kdy své rozhodnutí sdělil svým kolegům. Nyní jej tedy řeší s nadřízenými. Mluvčí pražské policejní správy Tomáš Hulan k odchodu Trojánka uvedl: “Odpověď na toto téma spadá výhradně do kompetence policejního prezidia.”

Prezidium ani sám Trojánek zatím změny ve vedení pražské policie nekomentovalo.

Rozhodnutí Trojánka se může ukázat jako klíčové pro další vývoj trestní kauzy premiéra v demisi Andreje Babiše. Komisař Pavel Nevtípil se totiž mezi svými kolegy zmínil, že pokud odejde Trojánek, který mu kryl záda, dlouho u policie taky nezůstane.

Andrej Babiš mezitím navíc ovládl generální inspekci bezpečnostních sborů, odkud vystrnadil bývalého nepoddajného šéfa Michala Murína. Jak už jsme popsali, při správné konstelaci a obsazení správnými lidmi může vláda s pomocí generální inspekce torpédovat vyšetřování trestních kauz.

Stačí odstavit konkrétní vyšetřovatele od konkrétních kauz tím, že je inspekce začne vyšetřovat. Kromě toho, že to vážně naruší jeho věrohodnost, současně to může minimálně zpomalit vyšetřování dané kauzy, v krajním případě to může vést i k předání případu někomu jinému.