Nagyová-Nečasová chce zpět daň za luxusní dárky

Bývalá nejvlivnější úřednice a pozdější manželka bývalého premiéra Petra Nečase  chce zpátky statisíce, které zaplatila jako dodatečnou daň z luxusních dárků od byznysmenů, lobbistů a právníků. V bitvě už zaznamenala dílčí úspěch.

Jsou to už dva roky, co přišel Janě Nečasové-Nagyové  platební výměr. Podle něj měla dodatečně zaplatit 700 tisíc korun za luxusní dárky, které jí coby premiérově pravé ruce věnovali nejrůznější byznysmeni či právníci. Protože dárky v hodnotě přes 9,5 milionů původně nezdanila, je za to dodnes souzená.

Nečasová daň za šátky, hodinky a kabelky doplatila a teď se snaží dostat ji zpět. Ve své bitvě už zaznamenala jeden dílčí úspěch.

Šlo o zaplacenou daň za dárky od šéfa polostátní firmy ČEZ Dana Beneše, kterou ji vyměřil finanční úřad. Nečasová se o její oprávněnost soudí. Zatím prohrávala, naději ji ale dal minulý týden Nejvyšší správní soud. “Rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 19. dubna 2018 se zrušuje a věc se vrací tomuto soudu k dalšímu řízení,” citovaly Lidové noviny verdikt soudu.

Detaily rozhodnutí zatím nejsou známy. Znamená to ale, že se daní bude muset justice znovu zabývat.

Jana Nečasová od policejní razie na úřadu vlády, která v květnu 2013 smetla ji i celý Nečasův kabinet, zmizela z veřejného života. Její trestní kauzy ale dodnes nebyly vyřešeny pravomocným rozsudkem.

Luxusní dárky dostávala bývalá vrchní ředitelka sekce předsedy vlády v letech 2012 a 2013, nejdražší byl podle policie perlový náhrdelník Cartier za více než milion korun. Za dárce prezentů kriminalisté označili například bývalého šéfa Pozemkového úřadu Petra Šťovíčka, exministra Tomáše Chalupu, byznysmena Daniela Křetínského, lobbistu Vladimíra Johanese či šéfa společnosti ČEZ Daniela Beneše.

Policie původně prověřovala verzi, že drahé dárky byly korupcí – tedy, že si dárci kupovali premiérovu přízeň skrz jeho tehdejší milenku výměnou za konkrétní protislužby. Pro tuto linku však nenashromáždili dostatek důkazů. Proto je Nagyová-Nečasová stíhaná “jen” pro podezření z krácení daně.