Nahrávka: Na ministerstvu financí řeší Agrofert a Čapí hnízdo

UVNITŘ AUDIO / Vyšetřovatel ministrů Jan Kněžínek se už od února zabývá stížností dvou vysoce postavených úředníků ministerstva financí (MF) na podřízenou. Ta za jejich zády zjišťovala v Bruselu informace o evropském vyšetřování dvou kauz spojených s šéfem státní kasy Andreje Babišem: šlo o Čapí hnízdo a změnu pravidel pro čerpání dotací pro velké firmy. Úředníci, kteří nakonec podali stížnost, se původně případ snažili řešit i s Babišovým prvním náměstkem. Získali jsme nahrávku, jak to probíhalo.

Šlo o standardní postup. Tak Babišův náměstek Tomáš Vyhnánek v oficiálním prohlášení obhajoval, proč jedné z úřednic MF – Barboře Boschat – letos v lednu zadal, aby mu zjistila stav vyšetřování dvou případů v Evropském úřadu pro boj proti podvodům OLAF. Náměstek vydal pokyn den poté, co Neovlivní.cz zveřejnilo, že OLAF vyšetřuje další dotace pro Agrofert, hlavní značku impéria miliardáře Babiše (lednová zpráva »).

K této kauze:

Čapí hnízdo FOTO: Facebook Čapí hnízdo
» Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
» Zlom: Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda
» Exkluzivní rozhovor: Kontroluje unijní peníze, zprávy o Babišovi ji zneklidňují
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na Babišovo Čapí hnízdo
» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje i Babišův Agrofert

Chtěl jsem jen vědět, co se děje, vysvětloval Vyhnánek novinářům poté, co pokoutné zjišťování informací o Babišových firmách v problémech popsal březnový magazín Reportér.

Na nestandardní postup náměstka si stěžovali úředníci Ladislav Janák a Martina Uhrinová, šéfka odboru MF.

Právě oni zjistili po komunikaci s Bruselem nesrovnalosti ve výčtu činností, kterým se Boschat věnovala. Později se ukázalo, že jí “sondování v Bruselu” zadal přímo Vyhnánek, ačkoliv není nadřízeným referentky Boschat.

Janák s Uhrinovou se pokusili Babišova náměstka varovat, že jednání řadové úřednice Boschat mohlo být protiprávní, poškozuje reputaci MF i samotného ministra a zejména – může jít o finanční podvod. Barbora Boschat je totiž placená z evropských peněz a nemůže je pobírat, pokud plní jiné úkoly v rámci jiného úseku ministerstva, jako se to stalo po Vyhnánkově objednávce.

Debata šéfky odboru Uhrinové s náměstkem však k řešení nevedla, naopak.

Poté, co si k případu vyměnili několik mailů, Vyhnánek si ředitelku pozval na kobereček. Uhrinová dorazila 25. ledna, v pondělí, v sedm hodin ráno. Rozhovor začal takto:

Vyhnánek (V): Mně se nelíbí pořadí priorit, které v tom odboru volíš.

Uhrinová (U): Jak to myslíš?

V: Protože jako jediný, co řešíš, jsou dopisy paní Boschat a musím říct, že tady jsou jiný věci…

Zatímco Uhrinová se domnívala, že s náměstkem jde řešit problém, kdy úřednice Boschat za evropské peníze pracovala na zcela jiných úkolech, Vyhnánek měl odlišnou agendu: snažil se ředitelce doložit, že její tým (“odbor 69”) pracuje špatně a nefunguje. Po přetahované o výstupy, které údajně měly být dodány a nebyly, se Uhrinová pokusila rozhovor vrátit zpět k “problému Boschat”

U: Jo. No, ale jak chceš řešit paní Boschat a projekt…

V: Ale já teďka řeším výstupy odboru 69.

U: Ano.

V: Vzhledem k tomu, že ty řešíš paní Boschat a něco, tak tady nevidím výstupy odboru 69.

U: Tady je prostě podezření, že dochází k protiprávnímu jednání.

V: Žádný podezření, prosim tě. Myslíš, že neznám, jak fungujou evropský fondy? Neustále se vracíš k tématu, ačkoli mluvíme o něčem jiným.

U: Já myslela, že jsme tady kvůli paní Boschat.

V: Jsme tady kvůli  výstupů odboru 69! Protože jsem hluboce velmi nespokojený s tím, jak ty prioritizuješ úkoly, řešíš tady jeden TimeSheet… (výkaz práce Barbory Boschat – pozn. red)

U: No, protože je nepravdivej a neúplnej a já jsem odpovědná za projekt, tak jak bych měla postupovat? Tak mi poraď. Já jsem pověřená panem ministrem.

Vyhnánek se však odpovědi vyhnul a znovu vrátil řeč k údajně nekvalitní práci odboru 69, který Uhrinová řídí. Jak debata ze strany náměstka postupně přerůstala v hádku, pokusila se ředitelka ještě jednou vrátit rozhovor k problému, který chtěla řešit – podezření na nezákonné jednání jedné z úřednic ministerstva.

U: A můj dotaz, jestli dál mám řešit protiprávní jednání paní Boschat? Tak se tě ptám. Co je na tom špatnýho? Je to moje práce a moje povinnost.

V: Jestli máš protiprávní jednání, tak to dej Landovi, ano? To je tady právník. Ano? Nebo Valicovi. (dva právníci MF – pozn.red)

Od této chvíle už rozhovor Tomáše Vyhnánka a Martiny Uhrinové dramaticky eskaluje.

Vyhnánek: Kárný řízení, jo? No tak si přečti zákon o státní službě.

Uhrinová: To jsem si přečetla…

(rána) Vyhnánek:  Tak a dost! Budeme řešit výstupy odboru 69. Seď ještě, seď…

V tom okamžiku Uhrinová kvapem opustila místnost.

Ředitelka odboru po neúspěšných pokusech řešit problém s vedením Babišova úřadu následně celou věc oznámila na Úřad vlády právníkovi Janu Kněžínkovi, který má prošetřovat přečiny na ministerstvech a podezřelé vládní činitele.

CELOU NAHRÁVKU SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE: