Video s policejním prezidentem: Pelikán je pubescentní ministr, stydím se za něj

Většina lidí nadává na politiky v hospodě. Policejní prezident přišel s tvrdým hodnocením ministrů před nastoupený policejní útvar. Ze zákona má být přitom policie apolitická. Co si Tomáš Tuhý myslí o některých politicích, dokládá videonahrávka, kterou zveřejnil nový zpravodajský web Seznam Zprávy.

8. března letošního roku dorazil policejní prezident Tuhý na pražskou Zbraslav, kde v rámci svého oficiálního turné nazvaného Roadshow vystoupil před policisty z protimafiánského útvaru. Policistům mimo jiné sdělil, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán je pubescent a on sám se za něj stydí.

Policejní prezident Tomáš Tuhý. Foto: Policie ČR

Policejní prezident Tomáš Tuhý. Foto: Policie ČR

Tady jsou doslovné citace policejního prezidenta, jak je zachytil oficiální záznam kamery v sále na Zbraslavi, kde má pětisethlavý protimafiánský útvar sídlo.

“Českou republiku ovládla mediokracie… Jenom se podívejte, jakým způsobem byla skandalizována činnost zákrokových jednotek pražský policie při únorových událostech. Ti kluci tam dneska stáli, včetně operativců, a pomáhali hasit oheň, který vznikl při střetu dvou extremistických skupin. Možná jste tam měli svoje lidi mezi tím, takže asi nemluvím úplně od věci,“ začíná pasáž o Pelikánovi narážkou Tuhého na události z tohoto února, po nichž se na policii snesla kritika.

Policie tehdy nejprve nezasáhla proti maskovaným radikálům, když napadli průvod aktivistů v Nerudově ulici, a poté proti maskovaným útočníkům, kteří napadli zápalnými láhvemi centrum Klinika na pražském Žižkově.

Mezi nejhlasitějšími kritiky byl právě ministr spravedlnosti Pelikán, což generál Tuhý v projevu ohodnotil slovy: “A v jeden moment jeden pubescentní ministr se postaví před kameru a řekne, že by měl ještě ten den svléknout z uniformy velitel opatření a všechny policisty, kteří tam zakročovali, protože si nesplnili svoji povinnost.”

K tématu

» Vyšetřovací komise v poločase: Hraje se o křeslo policejního prezidenta
» Exkluzivně: Kamarád z Ostravy. Co má Šlachta na policejního prezidenta
» Grafika: Stručný průvodce válkou o policii 

Aby nebylo pochyb, že myslí Pelikána, šéf policie dodal: “Takže je toto úroveň, která by měla být na úrovni představitelů vlády? Za takové lidi se stydím. Protože ti lidé by měli být nad věcí, zvlášť lidé, kteří představují resort ministerstva spravedlnosti, kteří by měli řídit státní zástupce, ti, kteří by měli dneska tady dávat vzor, jak tady máme postupovat a jak máme zhodnocovat všechny důkazní prostředky a nedělat ukvapené soudy a někdo něco takového řekne? Kde to žijeme? V jakém státě?”

Část záznamu, který vznikl v době, kdy ÚOOZ ještě řídil Robert Šlachta, unikla do médií už v létě. Tehdy vrcholil spor o reorganizaci policie, která právě Šlachtu smetla. Média tehdy dostala jen tu pasáž nahrávky, která podle tehdejší interpretace dokládala, že policejní prezident ani jeho náměstek Laube ještě letos zjara tohoto roku s žádnou policejní reformou nepočítali.

Nyní je k dispozici kompletní dvouhodinové znění nahrávky, přikládáme několikaminutovou výseč.

Policejní reorganizace před prázdninami vyústila v mocenský souboj politiků o ovládnutí specializovaných  policejních složek. Vedla také k dosud nejvážnějšímu střetu mezi dvěma nejsilnějšími stranami vládní koalice ANO a ČSSD. Proti sobě stojí ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD spolu s policejním prezidentem Tuhým. Na straně druhé lídr ANO Andrej Babiš, z jehož strany je právě ministr spravedlnosti Pelikán.